Անվիճելի է, որ Հարավային Կովկասում խաղաղությունն ու կայունությունը շահավետ են տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար․ Իրանի ԱԳՆ
Իրան Իսլամական Հանրապետության Արտաքին գործերի նախարարության հայտարարությունը Կովկասի տարածաշրջանում զարգացումների վերաբերյալ․
«Իրան Իսլամական Հանրապետությունը ուշադիր հետևում է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանի ընթացիկ գործընթացներին և երկու հարևան երկրների՝ Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հետ գտնվում է շփման մեջ այս զարգացումների կապակցությամբ։ Անվիճելի է, որ Կովկասի տարածաշրջանում խաղաղությունն ու կայունությունը շահավետ են տարածաշրջանի բոլոր երկրների համար։
Իրան Իսլամական Հանրապետությունը, ողջունելով երկու երկրների միջև խաղաղության պայմանագրի տեքստի վերջնականացման փաստը, այս իրադարձությունը գնահատում է որպես կարևոր քայլ՝ տարածաշրջանում կայուն խաղաղության հասնելու ուղղությամբ։
Միևնույն ժամանակ, Իրանը մտահոգություն է հայտնում ցանկացած ձևով և կերպով իրականացվող արտաքին միջամտությունների հնարավոր բացասական հետևանքների կապակցությամբ, հատկապես՝ համատեղ սահմանների հարևանությամբ, որոնք կարող են խաթարել տարածաշրջանի անվտանգությունն ու կայունությունը։ Իրան Իսլամական Հանրապետությունը, միաժամանակ շեշտելով իր ազգային իրավունքների և շահերի ապահովման նպատակով բոլոր քաղաքական, իրավական և տնտեսական միջոցների կիրառման անհրաժեշտությունը, համոզված է, որ հաղորդակցման ուղիների ստեղծումն ու տրանսպորտային ցանցերի ապաշրջափակումը կարող են ծառայել տարածաշրջանի ժողովուրդների կայունությանը, անվտանգությանը և տնտեսական զարգացմանը միայն այն դեպքում, երբ դրանք իրականացվեն փոխադարձ շահերի շրջանակներում, հարգելով երկրների ազգային ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը և առանց արտաքին միջամտության։
Իրան Իսլամական Հանրապետությունը պատրաստ է շարունակել փոխշահավետ և կառուցողական համագործակցությունը Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության հետ՝ տարածաշրջանի խաղաղության, կայունության և տնտեսական զարգացման պահպանման նպատակով, ինչպես երկկողմ, այնպես էլ տարածաշրջանային ձևաչափերով, այդ թվում՝ «3+3» մեխանիզմի միջոցով»։

Несомненно, мир и стабильность в регионе Кавказа выгодны для всех стран этого региона – МИД Ирана
Заявление Министерства иностранных дел Исламской Республики Иран относительно событий в регионе Кавказа:
«Министерство иностранных дел Исламской Республики Иран внимательно следит за текущими процессами в регионе Южного Кавказа и поддерживает связь с обеими соседними странами – Азербайджаном и Арменией – по поводу этих событий.
Несомненно, мир и стабильность в регионе Кавказа выгодны для всех стран этого региона. Исламская Республика Иран приветствует окончательное согласование текста мирного соглашения между двумя странами, рассматривая это как важный шаг к достижению устойчивого мира в регионе.
Вместе с тем, Иран выражает обеспокоенность возможными негативными последствиями любого внешнего вмешательства в любую форму и способе, особенно вблизи общих границ, что может нарушить безопасность и стабильность в регионе.
Исламская Республика Иран, подчеркивая необходимость принятия всех политических, юридических и экономических мер для защиты своих национальных прав и интересов, убеждена, что создание транспортных коридоров и снятие блокад в коммуникационных сетях будет способствовать стабильности, безопасности и экономическому развитию народов региона только в случае, если это происходит на основе взаимных интересов, уважения национального суверенитета и территориальной целостности стран региона и без внешнего вмешательства.
Исламская Республика Иран готова продолжать конструктивное сотрудничество на основе взаимных интересов с обеими странами – Азербайджаном и Арменией – для сохранения мира, стабильности и экономического развития региона через двустороннее и региональное сотрудничество, включая механизм «3+3»».