Մահացել է հայտնի կոմպոզիտոր Ռոդիոն Շչեդրինը
«Այսօր 93 տարեկանում կյանքից հեռացել է մեր ժամանակների մեծագույն հանճարը՝ համաշխարհային դասական Ռոդիոն Կոնստանտինովիչ Շչեդրինը»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Մեծ թատրոնը նշել է, որ Ռոդիոն Շչեդրինը եզակի երևույթ է, մի ամբողջ դարաշրջան` համաշխարհային երաժշտական մշակույթի կյանքում: Նրա օպերաները, բալետներն ու սիմֆոնիկ ստեղծագործությունները տասնամյակներ շարունակ մեծ հաջողությամբ կատարվել են աշխարհի բոլոր խոշորագույն բեմերում։
Շչեդրինի անգնահատելի ստեղծագործական ժառանգությունը մշտապես արձագանք է գտնում մարդկանց սրտերում:
«Սա մեծ ողբերգություն է և անդառնալի կորուստ արվեստի աշխարհի համար»,-հայտարարել են թատրոնում:
Ռոդիոն Շչեդրինը խորհրդային և ռուս կոմպոզիտոր է, դաշնակահար, ուսուցիչ, հասարակական գործիչ: ԽՍՀՄ ժողովրդական արտիստ (1981), Լենինյան մրցանակի (1984), ԽՍՀՄ Պետական մրցանակի (1972) և ՌԴ երկու պետական մրցանակների (1992, 2018) դափնեկիր։ «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» շքանշանի ասպետ: Նա յոթ օպերայի, հինգ բալետի, երեք սիմֆոնիայի, 14 կոնցերտի, կամերային, գործիքային, վոկալ, երգչախմբային և ծրագրային երաժշտության, կինոյի և թատերական ներկայացումների համար բազմաթիվ ստեղծագործությունների հեղինակ է:

Умер известный композитор Родион Щедрин
«Сегодня ночью на 93-ем году ушел из жизни величайший гений современности, мировой классик Родион Константинович Щедрин», – говорится в сообщении.
Как отметили в Большом театре, Родион Щедрин – это уникальное явление и эпоха в жизни мировой музыкальной культуры. Его оперы, балеты и симфонические сочинения многие десятилетия с огромным успехом исполняются на всех крупнейших сценах мира.
Бесценное творческое наследие Щедрина неизменно находит отклик в сердцах публики.
«Это огромная трагедия и невосполнимая потеря для всего мира искусства», – заявили в театре.
Родион Щедрин – советский и российский композитор, пианист, музыкальный педагог, общественный деятель. Народный артист СССР (1981), лауреат Ленинской премии (1984), Государственной премии СССР (1972) и двух Государственных премий РФ (1992, 2018). Полный кавалер ордена «За заслуги перед Отечеством». Он автор семи опер, пяти балетов, трех симфоний, 14 концертов, многочисленных произведений камерной, инструментальной, вокальной, хоровой и программной музыки, музыки к кино и театральным постановкам.