Թբիլիսիում տեղի ունեցած անկարգությունների հետևանքով տուժել է 6 ցուցարար և 21 ոստիկան (տեսանյութ)
Թբիլիսիում հոկտեմբերի 4-ի երեկոյան տեղի ունեցած անկարգությունների հետևանքով տուժել է 6 ցուցարար և 21 ոստիկան, հայտնել է երկրի Առողջապահության նախարարությունը: Եվս 30 մարդ տեղում բուժօգնություն է ստացել։
«Հոսպիտալացվածների մոտ տարբեր տեսակի վնասվածքներ են նկատվում։ Ոստիկաններից մեկի առողջական վիճակը ծանր է։Տուժածների մի մասը բժշկական հետազոտություններ է անցնում և շարունակում է մնալ բժիշկների հսկողության տակ»,-ասված է հաղորդագրության մեջ:
Իշխանությունը տապալելու փորձը ձախողված է, հայտարարել է Վրաստանի վարչապետ և «Վրացական երազանք» կուսակցության նախագահ Իրակլի Կոբախիձեն: Ակցիայի բոլոր մասնակիցները, նրա խոսքով, խստորեն կպատժվեն:
Կոբախիձեն ԵՄ դեսպանի վրա է դրել Թբիլիսիում անկարգությունների և սահմանադրական կարգը տապալելու փորձերին աջակցելու պատասխանատվությունը։ Կոբախիձեն հայտարարել է, որ օտարերկրյա գործակալները կչեզոքացվեն և կզրկվեն վրացական քաղաքականությանը մասնակցելու հնարավորությունից։
Թբիլիսիում գիշերվա ընթացքում ձերբակալվել են հոկտեմբերի 4-ի ակցիայի կազմակերպչական կոմիտեի անդամներից Պաատա Բուրչուլաձեն, Մուրթազ Զոդելավան, Իրակլի Նադիրաձեն, Պաատա Մանջգալաձեն և Լաշա Բերիձեն: Նրանք մեղադրվում են Վրաստանի սահմանադրական կարգի բռնի փոփոխության կամ պետական իշխանության տապալման կոչի, ինչպես նաև բռնության խմբակային գործողությունների կազմակերպման, ղեկավարման ու մասնակցության մեջ: Այդ արարքների համար նախատեսված է մինչև 9 տարվա ազատազրկում:
Հոկտեմբերի 4-ին Վրաստանում ՏԻՄ ընտրություններ են անցկացվել։ Վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեն հայտնել է, որ Իշխող «Վրացական երազանքը» ստացել է քվեների ավելի քան 70 տոկոսը։ Ընդդիմադիր մի քանի կուսակցություն անկարգություններ էին սկսել, ցուցարարների մի խումբ ներխուժել էր նախագահական պալատի տարածք։

6 митингующих и 21 правоохранитель пострадали во время беспорядков в Тбилиси (видео)
6 участников акции протеста и 21 сотрудник правоохранительных органов пострадали в результате беспорядков в день выборов в органы местного самоуправления в Тбилиси, сообщил Минздрав Грузии.
«В Тбилиси в результате развития событий 4 октября пострадали шесть участников акции и 21 правоохранитель. Бригада скорой помощи перевела всех в медицинские учреждения», – говорится в сообщении пресс-службы минздрава.
По данным ведомства, состояние одного полицейского остается тяжелым.
Ранее оппозиционные партии и их сторонники, бойкотирующие выборы в органы местного самоуправления, устроили протестную акцию в Тбилиси. Митингующие выступают против решения правящей партии «Грузинская мечта» приостановить интеграцию страны в ЕС. Многие пришли с флагами США и ЕС.
Грузинский премьер Ираклий Кобахидзе ранее назвал протесты попыткой свержения власти при поддержке иностранных спецслужб.
Накануне в Грузии прошли местные выборы. Правящая «Грузинская мечта» набирает более 70% голосов во всех муниципалитетах и городах страны, объявил премьер Ираклий Кобахидзе. При этом 4 кандидатов от оппозиционной «Гахария – За Грузию» вышли из партии, не желая поддерживать насильственные действия руководства. Среди них 2 армян – Артур Тонаканян и Владислав Ананикян.