«Մար Հայաստան» խմբակցությունը դեմ է քվեարկել Վաղարշապատ համայնքի 2026թ․ բյուջեի նախագծին (տեսանյութ)
Հարգելի՛ վաղարշապատցիներ,
Ես և Հռիփսիմե Մկրտչյանը՝ որպես «Մայր Հայաստան» խմբակցության ներկայացուցիչներ, առաջին անգամ մասնակցեցինք Վաղարշապատ համայնքի ավագանու նիստին։ Վստահեցնում ենք ձեզ, որ մեր համայնքի ու վաղարշապատցիների շահերի պաշտպանությունը լինելու է մեր առաջնահերթ խնդիրը։ Ու քանի որ ավագանին քաղաքական մարմին է, մենք նաև «Մայր Հայաստան» կուսակցության քաղաքական տեսակետներն ենք հնչեցնելու հանրային ու պետական հարցերին առնչվող խնդիրների վերաբերյալ։
Ինչ վերաբերում է դեկտեմբերի 23–ի նիստին, ապա քննարկվեցին բազմաթիվ հարցեր, այդ թվում՝ գալիք տարվա բյուջեն, ինչին մենք դեմ ենք քվեարկել։
Վաղարշապատի 2026–ի բյուջեի վերաբերյալ «Մայր Հայաստան» խմբակցության տեսակետը ներկայացնում եմ ստորև ․
​«Ավելի քան 7 տարի է Վաղարշապատում իշխում է «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցությունը: Այս տարիների ընթացքում ոչ միայն չեն լուծվել Վաղարշապատի և համայնքի բնակիչների հիմնական խնդիրները, այլ նաև որոշ խնդիրներ ավելի են խորացել:
2026 թվականի բյուջեն այն մասին է, որ այդ խնդիրները մնալու են չլուծված, իսկ հեռանկարային առումով համայնքը չունի զարգացման ուղենիշներ։
Մեզ ներկայացված բյուջեի 65 տոկոսն ապահովելու է կենտրոնական իշխանությունը՝ պետական բյուջեից։ Այսինքն՝ մեր համայնքն այնքան վատ է կառավարվում, որ ունենալով հսկայական պոտենցիալ՝ ձեռքը մուրացկանի պես պարզում է կառավարությանն ու սպասում հատկացումների։ Էլ ի՞նչ տեղական ինքնակառավարման ու ինքնուրույնության մասին կարող է խոսք լինել։
2026–ի բյուջեով նախատեսված ֆոնդային–կապիտալ ծախսերը գրեթե հավասար են համայնքային ենթակայության տակ աշխատողների տարեկան աշխատավարձի ֆոնդին։ Սրանք թվեր են, որոնք ցույց են տալիս, որ գործ ունենք ոչ թե զարգացման բյուջեի, այլ հաշվապահական մուտքերի ու ելքերի պարզունակ փաստաթղթի հետ։
​Ներկայացված բյուջեի նախագիծն իր կառուցվածքով և ծախսերի բաշխման տրամաբանությամբ լուրջ հարցեր է առաջացնում համայնքի սոցիալ-տնտեսական առաջնահերթությունների վերաբերյալ։
Բյուջեն պետք է արտացոլի համայնքի իրական կարիքները և բնակչության սոցիալական խնդիրների լուծմանն ուղղված քայլերը: Բայց ամենակարևորը՝ բյուջեն պետք է սպասարկի համայնքի զարգացման ռազմավարական ծրագիրը, որը տվյալ դեպքում բացակայում է։
«Մայր Հայաստանը» բազմիցս նշել է, որ Վաղարշապատում որպես քարշիչ ուժ պետք է դիտարկել զբոսաշրջության ոլորտը, որն իր հետևից կզարգացնի փոքր ու միջին բիզնեսը, ծառայությունների ոլորտը, առևտուրը, գյուղատնտեսական բիզնեսը։ Իսկ դրա համար անհրաժեշտ է զարգացնել ենթակառուցվածքները և համապատասխանեցնել ժամանակակից ստանդարտներին։ Ինչո՞վ ենք մենք պակաս հարևան Վրաստանից։ Փոքր Մսխեթիան դարձել է Վրաստանի տուրիստական կարևոր կետերից մեկը և հայտնվել միջազգային տուրիստական կենտրոնների ցանկում։
Հայաստանի հոգևոր մայրաքաղաք Էջմիածինն ունի բոլոր հնարավորությունները՝ դառնալու տուրիստական կենտրոն, ինչն իր հետևից կբերի հսկայական գումարներ։ Դա հնարավորություն կտա մեծացնել համայնքի բյուջեն, թուլացնել կախվածությունը դոտացիայից, դառնալ իրոք տեղական ինքնակառավարման մարմին ու լուծել տեղական բազմաթիվ խնդիրներ, այդ թվում՝ սոցիալական։
Էջմիածինը մոտ է «Զվարթնոց» օդանավակայանին, ունի հսկայական հոգևոր–մշակութային ժառանգություն, մոտ է մայրաքաղաք Երևանին։ Այս ամենը գրավիչ է դարձնում մեր քաղաքը։ Ինչու՞ քայլ չի արվում այս ուղղությամբ։
Մենք պետք է մեր ունեցածը պահելու, զարգացնելու և ճիշտ մատուցելու քաղաքականություն վարենք, որպեսզի մեր համայնքի բյուջեն ոչ թե 15 միլիոն դոլարի չափ լինի, այլ նույն Մսխեթիայի պես՝ բազմապատիկ ավելին։ Իսկ դրա համար պետք է տուրիզմը խրախուսող ծախսեր արվեն, գովազդային արշավներ իրականացվեն։ Էջմիածնի օրը ոչ թե նախընտրական արշավի համար օգտագործել ու մոռանալ, այլ այն դարձնել Հայաստանի տոնական կարևոր օրերից մեկն ու հսկայական նախագծեր զարգացնել այս ուղղությամբ։ Նման մոտեցումներ, նման մասշտաբային զարգացման ծրագրեր մենք բյուջեում և իշխող ուժի քաղաքականության մեջ չենք տեսնում։
Եկեղեցին գրոհելու փոխարեն ճիշտ կլինի, Եկեղեցին արժեվորելու և այն միջազգայնորեն ճանաչելի դարձնելու ուղղությամբ քայլեր ձեռնարկել։ Ամբողջ աշխարհում կռիվ է գնում մշակութային ժառանգությունը կապիտալիզացնելու ուղղությամբ, իսկ մեզ մոտ քնած վիճակ է։ Մինչդեռ մենք Երևանից ոչ պակաս տուրիստական հոսք կարող ենք ունենալ՝ դրանից բխող հսկայական ֆինանսական հետևանքներով։
Բյուջեն քաղաքականություն է։ Այդ քաղաքականությամբ մենք ոչ թե վճարովի, այլ անվճար մանկապարտեզներ պետք է ապահովենք մեր երեխաների համար․ այստեղ գումար չպետք է տնտեսել։ Պետք է հասցեական սոցիալական քաղաքականություն վարենք։ Պետք է կարողանանք արցախցիներին արագ ինտեգգրել մեր համայնքում։ Սոցիալապես անապահովների համար կոնկրետ հատկացումներ անենք։ Էլ չեմ խոսում մյուս ընթացիկ խնդիրների լուծման մասին՝ թափառող շներ, աղբահանություն, ասֆալտապատում, լուսավորություն և այլն։ Այս ամենը, մեծ հաշվով, բացակայում է տարեկան բյուջեի ծրագրում։
Ամփոփելով` նշեմ, որ քանի դեռ մենք գոյատևման ու տարին գլորելու խնդիր ենք լուծում, այլ ոչ թե հավակնոտ ծրագրեր առաջ քաշում, բյուջեն լինելու է խղճուկ և հիշեցնելու է աշխատավարձ բաժանելու մատյան։

Фракция «Мать Армения» проголосовала против проекта бюджета общины Вагаршапат на 2026 год (видео)
Я и Рипсиме Мкртчян, как представители фракции «Мать Армения», впервые приняли участие в заседании Совета общины Вагаршапат. Уверяем вас, что защита интересов нашей общины и жителей Вагаршапата будет нашей первоочередной задачей. А поскольку Совет является политическим органом, мы также будем озвучивать политические позиции партии «Мать Армения» по вопросам, касающимся общественных и государственных проблем.
Что касается заседания 23 декабря, то на нём обсуждалось множество вопросов, в том числе бюджет на предстоящий год, против которого мы проголосовали.
Позицию фракции «Мать Армения» по бюджету Вагаршапата на 2026 год представляю ниже:
«Уже более 7 лет в Вагаршапате у власти находится партия «Гражданский договор». За эти годы не только не были решены основные проблемы Вагаршапата и жителей общины, но некоторые проблемы ещё больше усугубились.
Бюджет 2026 года свидетельствует о том, что эти проблемы останутся нерешёнными, а в перспективном плане у общины отсутствуют ориентиры развития.
65 процентов представленного нам бюджета будет обеспечено центральной властью – из государственного бюджета. То есть наша община управляется настолько плохо, что, обладая огромным потенциалом, она протягивает руку к правительству, словно нищий, и ждёт ассигнований. О каком местном самоуправлении и самостоятельности вообще может идти речь?
Предусмотренные бюджетом 2026 года фондовые (капитальные) расходы почти равны годовому фонду заработной платы работников, находящихся в подчинении общины. Эти цифры показывают, что мы имеем дело не с бюджетом развития, а с примитивным документом бухгалтерских поступлений и расходов.
Представленный проект бюджета по своей структуре и логике распределения расходов вызывает серьёзные вопросы относительно социально-экономических приоритетов общины.
Бюджет должен отражать реальные потребности общины и шаги, направленные на решение социальных проблем населения. Но самое главное: бюджет должен обслуживать стратегическую программу развития общины, которая в данном случае отсутствует.
«Мать Армения» неоднократно отмечала, что в Вагаршапате в качестве движущей силы следует рассматривать сферу туризма, которая потянет за собой развитие малого и среднего бизнеса, сферы услуг, торговли, сельскохозяйственного бизнеса. А для этого необходимо развивать инфраструктуру и приводить её в соответствие с современными стандартами.
Чем мы хуже соседней Грузии? Небольшая Мцхета стала одной из важных туристических точек Грузии и вошла в список международных туристических центров.
Духовная столица Армении – Эчмиадзин – обладает всеми возможностями, чтобы стать туристическим центром, что принесёт за собой огромные финансовые поступления. Это позволит увеличить бюджет общины, снизить зависимость от дотаций, стать реальным органом местного самоуправления и решить множество местных проблем, в том числе социальных.
Эчмиадзин расположен рядом с аэропортом «Звартноц», обладает богатейшим духовно-культурным наследием и находится недалеко от столицы – Еревана. Всё это делает наш город привлекательным. Почему в этом направлении не предпринимаются шаги?
Мы должны проводить политику сохранения, развития и правильного представления того, чем уже обладаем, чтобы бюджет нашей общины составлял не 15 миллионов долларов, а, как у той же Мцхеты, был во много раз больше. Для этого необходимо осуществлять расходы, стимулирующие туризм, проводить рекламные кампании. День Эчмиадзина следует использовать не в предвыборных целях и затем забывать о нём, а превратить его в один из важных праздничных дней Армении и развивать в этом направлении масштабные проекты. Подобных подходов и таких масштабных программ развития мы не видим ни в бюджете, ни в политике правящей силы.
Вместо того чтобы идти на штурм Церкви, правильнее было бы предпринять шаги по её укреплению и приданию ей международной узнаваемости. Во всём мире идёт борьба за капитализацию культурного наследия, а у нас – состояние спячки. Между тем мы можем иметь туристический поток не меньший, чем у Еревана, с вытекающими из этого огромными финансовыми последствиями.
Бюджет – это политика. В рамках этой политики мы должны обеспечить для наших детей не платные, а бесплатные детские сады – на этом нельзя экономить. Необходимо проводить адресную социальную политику. Мы должны суметь быстро интегрировать арцахцев в нашу общину. Следует предусмотреть конкретные ассигнования для социально незащищённых слоёв населения. Не говоря уже о решении других текущих проблем: бродячие собаки, вывоз мусора, асфальтирование, освещение и так далее. Всего этого, по большому счёту, нет в программе годового бюджета.
Подводя итог, отмечу: пока мы решаем задачу выживания и закрытия года, а не выдвигаем амбициозные программы, бюджет будет оставаться убогим и напоминать ведомость по раздаче заработной платы.