Ինչու է աղմկում Խաչատուր Սուքիասյանը
Նիկոլ Փաշինյանը «ուղտաերթ» էր կազմակերպել: Ուղտեր չկային: Ավելի ճիշտ կար մեկը, բայց զարմանալիորեն չթքեց:
Եթե թքելու առումով գնահատենք երթը, ապա «թքել» են բոլորը՝ հարձակվելով մեր Եկեղեցու դեմ: Բայց դեռ տաք են, չեն զգում: Կամ էլ զգում են, բայց դե օրվա հրահանգով են շարժվում: Նիկոլին հրահանգել է Փաշազադեն, «ուղտերին»՝ Նիկոլը:
«Ուղտաերթին» մասնակցում էին պետական հիմնարկի աշխատողներ, ՏԻՄ համակարգերում աշխատողներ, ՔՊ-ականներ, ոստիկաններ (համապատասխան շորերով), ուրիշ ոստիկաններ (ոչ համապատասխան շորերով), «հոգևորականներ» և մի տղամարդ՝ ատամնատեխնիկ:
«Ուղտավոր» էր դարձել նաև «Գռզո» մականունով օլիգարխ-պատգամավոր Խաչատուր Սուքիասյանը: Եթե իր կամքով լիներ, ապա, թերևս, չէր մասնակցի: Քանզի Սուքիասյան Խաչատուրին միայն փողն է հետաքրքրում: Հոգևոր թեմաներն իր համար չեն, երթից էլ փող չես քամի: Բայց քանի որ փողն այսօր կախված է Նիկոլից, ուստի «Գռզոն» մասնակցում էր:
Դատելով ամենից՝ Խաչատուրը, ամեն դեպքում, նյարդայնացած էր: Ու քանի որ նյարդայնացած էր, ուստի աղմկում էր: Լրագրողի հարցերին պատասխանում էր ոչ ադեկվատ պահվածքով: Հասցրեց նաև վիրավորական արտահայտություններ իրեն թույլ տալ: Երևի այդպիսով ուզում էր Նիկոլին ցույց տալ, որ հավատարիմ է և անկեղծ «ուղտավոր»: Կամ էլ՝ դա Նիկոլին քծնելու ձև է:
Դժվար է ասել, թե ուրիշ էլ ինչ պատճառ կար, որը կարող էր նյարդայնացնել և հունից հանել «Գռզոյին»: Հազիվ թե ադրբեջանական բենզինի թեմայից նեղված լիներ, որովհետև փողից նա երբեք չի նեղվել: Մնում է նեղվածությունը փնտրել նաև ներիշխանական տիրույթում: ՔՊ-ում երևի զգում են, որ վիճակները լավ չի լինելու: «Գռզոն» էլ է զգում: Դրա համար էլ ձայնը գցել է գլուխն ու անկապ գոռգոռում է:
Հ.Գ. Ժողովրդական մի հին խոսք կա: Ասում են՝ երբ շան սատկելիքը գալիս է, գնում է ժամի դուռ: Քաղաքական առումով ՔՊ-ի սատկելիքն, իրոք, գալիս է (թող ներեն մեզ կենդանասերները վատ համեմատության համար): Դրա համար էլ «ուղտաերթ» են անում:

Почему бузит Хачатур Сукиасян
Никол Пашинян устроил «верблюжье шествие» (обыгрывается созвучие слова «ուղտ» [угт], означающего «верблюд», со словом «ուխտ» [ухт], означающего «паломничество» – прим.). Верблюдов не было. Вернее, был один, но, что удивительно, он так и не плюнул.
Если же оценивать шествие с точки зрения «плевков», то «оплеваны» оказались все напавшие на нашу Церковь. Но они еще в пылу и, не чувствуют, что к чему. Или чувствуют, но действуют по указке. Николу указание дал Пашазаде, а «верблюдам» – Никол.
В «верблюжьем шествии» участвовали сотрудники госучреждений, работники органов местного самоуправления, члены «Гражданского договора», полицейские (в гражданском), снова полицейские (в форме), «священнослужители» и один «зубной техник».
«Верблюдоводом» стал также олигарх-депутат Хачатур Сукиасян по прозвищу «Грзо». Будь на то его воля, он, пожалуй, не стал бы во всем этом участвовать. Потому что Хачатура Сукиасяна интересуют лишь деньги. Духовные же темы – не для него, да и с шествия денег не состричь. Но поскольку деньги сегодня зависят от Никола, участвовал также «Грзо».
Судя по всему, Хачатур, в любом случае, был раздражён. А раз так, то и бузил. На вопросы журналиста он отвечал неадекватным поведением. Успел также выдать оскорбительные высказывания. Вероятно, таким образом он хотел показать Николу, что является верным и искренним «верблюдоводом». Или же это была форма заискивания перед Николом.
Трудно сказать, какая ещё причина могла вывести из себя «Грзо». Вряд ли его задела тема азербайджанского бензина, потому что из-за денег он никогда не расстраивался. Значит, причину раздражения нужно искать в том числе во внутривластной плоскости. В «Гражданском договоре», видимо, чувствуют, что дела пойдут не лучшим образом. Чувствует это также «Грзо». Поэтому он и сорвался на крик, повышает голос и без толку орёт.
P.S. Есть одна старая народная поговорка. Говорят, когда собаке приходит конец, она идёт к дверям церкви. В политическом смысле конец партии «Гражданский договор» действительно приближается (пусть нас простят любители животных за неудачное сравнение). Вот поэтому они и устраивают «верблюжье шествие».