Լիբիայում շրջանառությունից դուրս կբերվեն Քադաֆիի պատկերներով թղթադրամները
Լիբիայի Կենտրոնական բանկը հայտարարել է, որ երկրի նախկին առաջնորդ, սպանված Մուամար Քադաֆիի պատկերով թղթադրամները շրջանառությունից դուրս կբերվեն։ Այս մասին տեղեկացնում է «Ֆրանս–Պրեսս» գործակալությունը։
Առաջին հերթին խոսքը գնում է 50 դինարանոց թղթադրամի մասին, որը ամենամեծ գործածությունը ունի երկրում։ Թղթադրամի վրա Քադաֆին պատկերված է արևային ակնոցներո ու բեդվինի շորերով։ Լիբիացիները կարող են մինչև մարտի 15-ը փոխանակել այդ թղթադրամները ուրիշներով, որտեղ Քադաֆիի պատկերը չկա։
Ավելի ուշ շրջանառությունից դուրս կբերվեն նաև 20 դինարանոց թղթադրամները, որտեղ նույնպես պատկերված է Քադաֆին։ Ըստ Կենտրոնական բանկի ներկայացուցչի՝ այս թղթադրամները շրջանառությունից դուրս բերելու որոշումը է կայացվել, որպեսզի դրանք չհիշեցնեն «լիբիական ժողովրդին բռնատիրական ժամանակների մասին»։
Հիշեցնենք, որ Քադաֆիի վարչակարգը տապալվեց մոտ կես տարվա քաղաքացիական պատերազմից հետո, որը սկսվել էր դեռ 2011-ի փետրվարին։ Ինքը Քադաֆին սպանվեց ապստամբների կողմից 2011-ի հոկտեմբերին։

В Ливии выведут из обращения банкноты с портретами Каддафи
Ливийский центробанк 13 января объявил о том, что банкноты с портретами бывшего лидера страны Муаммара Каддафи будут выведены из обращения. Об этом сообщает Agence France-Presse.
В частности, из оборота будут убраны банкноты номиналом в 50 динаров, которые в настоящее время являются купюрами наибольшего достоинства, имеющими хождение в Ливии. На этих банкнотах лидер джамахирии изображен в солнцезащитных очках и бедуинском платке. Граждане страны до 15 марта 2012 года смогут обменять эти купюры на деньги другого номинала.
Позднее из обращения планируется вывести банкноты достоинством в один и 20 динаров, на которых также изображен Каддафи. По словам представителей центробанка, решение убрать купюры с портретом бывшего лидера из оборота было принято по причине того, что они «напоминают ливийскому народу о времени правления диктатора».
Режим Муаммара Каддафи был свергнут в результате восстания, начавшегося в феврале 2011 года и последовавшей за ним полугодовой гражданской войны, в ходе которой его противники получили поддержку ряда западных стран. Сам бывший ливийский лидер, до этого правивший страной на протяжении 42 лет, был убит в октябре 2011 года.