Իրանը պատրաստ է բանակցություններ անցկացնել իր միջուկային ծրագրի վերաբերյալ
Ինչպես տեղեկացնում է «vesti.ru»-ն, Իրանը համաձայնվել է նստել բանակցային սեղանի շուրջ և քննարկել իր միջուկային ծրագիրը։ Հանդիպումը պետք է տեղի ունենա հունվարի 28–ին Իրանում։
Իրանի  Իսլամական Հանրապետությունը նաև համաձայնվել  է, որ ՄԱԳԱՏԷ–ի փորձագետներն այցելեն իր միջուկային օբյեկտներ։
Հիշեցնենք, որ այս շաբաթ Իրանը խոստովանել էր, որ մինչև 20%–ով իրականացնում է ուրանի հարստահարում։ Դա Արևմուտքի կողմից կտրուկ արձագանքի արժանացավ։ ԱՄՆ–ը Թեհրանին մեղադրեց խաղաղ ատոմի քողի տակ միջուկային զենք ստեղծելու մեջ, ինչն Իրանն առաջվա պես հերքում է։  Թեհրանում մեկ անգամ չեն հայտարարել, որ ծրագիրը բացառապես խաղաղ բնույթ ունի։
Տարածաշրջանում լարվածությունը մեծացավ այն բանից հետո, երբ Թեհրանին սպառնացին բեռնարգելք դնել նավթի վրա։ Դրան ի պատասխան՝ Իրանը խոստացավ արգելափակել Օրմուզի ջրանցքը, որով անցնում է աշխարհի նավթային բեռների 40%–ը։

Иран готов к переговорам по своей ядерной программе
Как сообщает «vesti.ru», Иран согласился сесть за стол переговоров и обсудить свою ядерную программу. Встреча должна состояться 28 января в Тегеране. Исламская республика также согласилась допустить на свои ядерные объекты экспертов МАГАТЭ.
Напомним, что этой неделе Иран признал, что ведет работы по обогащению урана до 20%. Это вызвало резкую реакцию Запада. США обвинили Тегеран в разработке ядерного оружия под прикрытием мирного атома. Иран это по-прежнему отрицает. В Тегеране не раз заявляли - программа направлена исключительно на производство мирного атома.
Напряжение в регионе возросло после того, как Тегерану пригрозили нефтяным эмбарго. В ответ на это Иран пообещал заблокировать Ормузский пролив, через который проходит около 40 процентов всех мировых поставок нефти