Վենեսուելայի նախագահը սահմանել է ելույթի երկարությամբ հերթական ռեկորդը. Չավեսի ելույթը տևել է 11 ժամ
Վենեսուելայի նախագահ Ուգո Չավեսը երկրի խորհրդարանի պատգամավորների առջև ելույթ է ունեցել մոտ 11 ժամ։ Անցնող տարվա արդյունքների վերաբերյալ ելույթով մոտենալով ամբիոնին տեղի ժամանակով ժամը 1–ին՝ նա իջել է այնտեղից մոտավորապես կեսգիշերին։ Այս մասին հաղորդում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ»–ը։
Նախորդ տարի նմանատիպ հայտարարությունը տևել էր 7 ժամ։ Սակայն այն ժամանակ Չավեսը ելույթ էր ունեցել քաղցկեղային ուռուցքի հեռացման ծանր վիրահատությունից և երկարատև վերականգնողական կուրսից հետո։
Իր ելույթի ընթացքում Վենեսուելայի նախագահը ոչ մեկ անգամ է անդրադարձել իր հիվանդության թեմային։ Իսկ իր ծանր  հիվանդությունն անվանել է փորձություն ամբողջ երկրի համար, որից վենեսուելական ժողովուրդը պատվով է դուրս եկել։

Чавес поставил рекорд по длительности выступления – 11 часов
Президент Венесуэлы Уго Чавес почти 11 часов выступал перед депутатами парламента страны. Поднявшись на трибуну, со своим докладом об итогах минувшего года, в час дня по местному времени, он спустился с нее почти в полночь, сообщает ИТАР-ТАСС.
В прошлом году аналогичное выступление продолжалось всего 7 часов. Но тогда, Чавес выступал после тяжелой операции по удалению раковой опухоли и долгого курса реабилитации. Во время своего выступления президент Венесуэлы неоднократно касался темы своей болезни. А свое тяжелое заболевание он назвал «испытанием для всей страны, из которого венесуэльский народ вышел с честью».