Վաշինգտոնը Իսրայելից պահանջում է Իրանի նկատմամբ ռազմական ուժ չգործադրել
ԱՄՆ զինված ուժերի ղեկավարների շտաբների հանձնաժողովի նախագահ գեներալ Մարտի Դեմփսին հաջորդ շաբաթ այցելելու է Իսրայել։ Այցի ժամանակ մեծ ուշադրություն է դարձվելու Իրանի միջուկային ծրագրին։
Ինչպես նշում է «ԻՏԱՌ–ՏԱՍՍ» գործակալությունը, այս այցը կկատարվի ԱՄՆ վարչակազմի կողմից Իսրայելի կառավարության վրա ավելացող ճնշումների համապատկերին, որոնցով Թել–Ավիվից պահանջում է Իրանի միջուկային խնդրի այս փուլում ռազմական ճանապարհով չգնալ։
Ինչպես գրում է «Ուոլլ սթրիթ ջրնըլ»–ը, Վաշինգտոնի ղեկավարությունը գնալով ավելի է մտահոգվում, թե հնարավոր է՝ Իսրայելը ռազմական գործողություններ ձեռնարկի Իրանի դեմ՝ հաշվի չառնելով Միացյալ Նահանգների առարկությունները։

Вашингтон требует от Израиля не прибегать к военной силе в отношении Ирана
Председатель Комитета начальников штабов /КНШ/ вооруженных сил США, генерал Марти Демпси на будущей неделе прибудет в Тель-Авив. Во время визита значительное внимание будет уделено ядерной проблеме Ирана.
Как сообщает ИТАР-ТАСС, данный визит состоится на фоне наращивания администрацией США давления на правительство Израиля с требованием не прибегать на данном этапе к применению военной силы против Ирана,.
«Уолл-стрит джорнл» пишет, что руководство в Вашингтоне все сильнее беспокоится по поводу того, что Израиль готовится предпринять военные действия против Ирана, невзирая на возражения США.