Միայն ՀՀԿ–ն և ՕԵԿ–ը համաձայն չեն
Հրավիրված ասուլիսին ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը անդրադառնալով 100% համամասնական ընտրակարգի անցնելուն՝ ասել է, թե այն փաստարկները, որ  ներկայացվում են՝  իրատեսակն չեն։
–Այն խնդիրները, որոնց լուծումը կապվում է լրիվ համամասնական ընտրակարգի անցնելու հետ՝ չե կարող միանգամից լուծվել։ Դրանք պետք է լուծվեն ժամանակի ընթացքում և որևէ կապ չունեն ընտրակարգի փոփոխությանն հետ,–ասել է նա։
Պատասխանելով «7օր»–ի հարցին, թե լրիվ համամասնական ընտրակարգի անցումն անգամ չի նպաստի այդ խնդիրների լուծմանը՝ Արտակ Զաքարյանը պատասխանել է, թե ոչ՝ անգամ չի նպաստի։
–100% համամասնականին անցնելուն՝ պետք է պատրաստ լինել,–ասել է նա։
«Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Արմեն Մարտիրոսյանն էլ հակադարձել է, թե գրեթե բոլոր քաղաքական կուսակցությունները կողմ են 100% համամասնական ընտրակարգի անցնելուն, այսինքն՝ պատրաստ են և միայն ՀՀԿ–ն և ՕԵԿ–ը համաձայն չեն։
–Եթե բոլոր ուժերն, ըստ էության, համաձայն են, ապա որտեղից վերցրեցիք, որ  հասարակությունը դեմ  է այդ համակարգին,–հարցադրում է արել նա։

Не согласны только РПА и «Оринац еркир»
Касаясь вопроса перехода на 100% пропорциональную систему выборов, член парламентской фракции РПА Артак Закарян сказал, что представляемые аргументы являются нереалистичными.
«Те проблемы, решение которых связывается с переходом на полностью пропорциональную систему, не могут быть сразу решены. Они должны решаться в течение времени, и они не имеют никакого отношения к изменению избирательной системы», - отметил Закарян.
В ответ на вопрос «7or» о том, не будет ли переход на 100% пропорциональную систему даже способствовать решению этих проблем, Артак Закарян отметил, что это даже не поспособствует.
«К переходу на 100% систему нужно быть готовым», - сказал Закарян.
Депутат НС от партии «Наследие» Армен Мартиросян возразил ему, сказав, что практически все политические силы, за исключением РПА и «Оринац еркир», поддерживают этот переход, то есть готовы к нему.
«Если все силы, по сути, согласны, то откуда вы взяли, что общество против этой системы?», - спросил Мартиросян.