Արևմտյան մշակույթի ազդեցությունից խուսափելու համար Իրանում արգելվել է «Բարբի» տիկնիկների վաճառքը
Արևմտյան մշակույթի  ազդեցությունից խուսափելու  համար  Իրանում արգելվել է «Բարբի» տիկնիկների  վաճառքը
Ինչպես տեղեկացնու մ է «Reuters» գործակալությունը հղում կտարելով իրանական լրատվամիջոցներին, Իրանի բարոյականության ոստիկանությունն արգելել է պետության տարածքում «Բարբի» տիկնիկի վաճառքը:
Խաղալիքների խանութների տերերին հրամայված է տաղավարից հավաքել հայտնի տիկնիկները:
Բանն այն է, որ «Բարբի» տիկնիկը դեռևս 1996 թվականին հայտարարվեցին իսլամական մշակույթին ոչ հարիր, սակայն մինչ այժմ դրանց վաժառքը արգելված չէր: «Բարբի» տիկնիկի վաճառքի արգելքը Իրանի կողմից օտար մշակույթի ազդեցության դեմ իրականացվող քաղաքականության դրսևորում է: 2002 թվականին «Բարբիի» վաճառքը կրճատելու համար, Իրանում սկսեցին արտադրել «Սառա» (կին) և «Դարա» (տղամարդ) տիկնիկները: «Սառան»՝ մահմեդական օրենքներին համապատասխան հանդերձանքով և մահմեդական գլխաշորով է, սակայն  վաճառողները պնդում են, որ իրանական տարբերակները տեղացիներին քիչ են հետաքրքրում:

В Иране запретили продажу кукол Барби, чтобы избежать пагубного влияния западной культуры
Как сообщает Reuters со ссылкой на иранские СМИ, Полиция нравов Ирана запретила продажу в стране кукол Барби для того, чтобы защитить общество от губительной западной культуры, разрушающей исламские ценности.
Впервые о том, что куклы Барби не вписываются в исламскую культуру, власти Ирана заявили еще в 1996 году, но до сих пор куклы можно было приобрести в магазинах страны.
Запрет на продажу Барби является частью «мягкой войны» Ирана против западного влияния, а также ответом властей на введение США санкций.
В 2002 году, чтобы снизить спрос на «Барби», в Иране были выпущены куклы Сара (женщина) и Дара (мужчина). При этом Сара сделана в соответствии с исламскими традициями  — в скрывающей фигуру одежде и мусульманском платке, однако торговцы отмечают, что «традиционные» куклы не пользуются спросом у иранцев.