«Կոստա Կոնկորդիա» շոգենավի խորտակումից անհետ կորածների թիվը հասել է 29–ի
«Կոստա Կոնկորդիա» զբոսաշրջային շոգենավի խորտակումից հետո անհետ կորածների թիվը հասել է 29–ի։ Այս մասին հաղորդում է «Tgcom24» հեռուստաալիքը՝ հղում անելով նավահանգստային իշխանությունների ներկայացուցչին։
«Մեկ  ժամ առաջ ես զեկույց եմ ստացել Գրոսետո պրեֆեկտուրայից։ Անհետ կորած են համարվում 29 մարդ՝ 25 ուղևոր և անձնակազմի 4 անդամ»,–ասել է ներկայացուցիչը։
Հիշեցնենք, որ «Կոստա Կոնկորդիա» շոգենավը խորտակվել է Իտալիայի Ջիլյո կղզու ափամերձ շրջանում հունվարի 13–ի ուշ երեկոյան։ Նավապետ Ֆրանչեսկո Սկետինոն պնդում է, թե շոգենավը բախվել է ժայռերին, ինչի հետևանքով էլ խորտակվել է։ Դժբախտ պատահարից հետո նավապետը կալանավորվել է Իտալիայի դատախազության կողմից։ Հետաքննությունը պարզել է՝ շոգենավի խորտակման հիմնական պատճառն այն է, որ նավապետը ցանկացել է ողջունել ափին կանգնած իր ընկերոջը և բախվել է ժայռերին։

Число пропавших без вести в результате крушения лайнера Costa Concordia достигло 29 человек
Число пропавших без вести в результате крушения круизного лайнера Costa Concordia достигло 29 человек, сообщает телеканал «Tgcom24» со ссылкой на представителя портовых властей Марко Бруско.
По словам Бруско, он получил отчет от префектуры Гроссето, согласно которым пропавшими без вести числятся 29 человек: 25 пассажиров и четыре члена экипажа. Среди пропавших, предположительно, около десяти немцев и шестеро итальянцев. Ранее сообщалось о 15 пропавших без вести.
Напомним, круизный лайнер Costa Concordia, на борту которого было более четырех тысяч человек, сел на мель близ острова Джильо у побережья Тосканы в ночь на 14 января. В результате аварии погибли шесть человек. Одной из основных причин аварии называют невнимательность командования. Капитан судна, в свою очередь заявляет, что лайнер напоролся на скалы, которые не были указаны на навигационной карте.