ԱՄՆ–ը ոչժողովրդավարական է ճանաչել Ղազախստանի ընտրությունները
Միացյալ Նահանգները համաձայնել է Ղազախստանի խորհրդարանական ընտրություններին եվրոպական դիտորդների տված գնահատականներին։ Ինչպես ասվում է պետքարտուղարության տարածած հաղորդագրության մեջ, հունվարի 15–ին Ղազախստանում տեղի ունեցած ընտրությունները չեն համապատասխանում միջազգային չափորոշիչներին։
Պետքարտուղարությունը Ղազախստանի իշխանություններին կոչ է արել պայմաններ ստեղծել երկրում իրական քաղաքական բազմակարծություն ստեղծելու համար։
Ավելի վաղ ԵԱՀԿ ներկայացուցիչները հայտարարել էին, որ Ղազախստանի ընտրությունները վերահսկվել են իշխանությունների կողմից։
Ընտրությունների արդյունքների համաձայն՝ նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի «Նուր Օտան» կուսակցությանը ձայն է տվել ընտրողների 80,74%–ը։ 7%–անոց շեմը հաղթահարել են ևս երկու կուսակցություն՝ «Ակ Ժոլ»–ը՝ 7,46%–ով, իսկ կոմունիստների օգտին քվեարկել է ընտրողների 7,2%–ը։

США признали выборы в Казахстане недемократическими
США согласились с оценкой парламентских выборов в Казахстане, вынесенной европейскими наблюдателями. Как говорится в распространенном в понедельник заявлении госдепартамента, состоявшиеся 15 января выборы «не отвечали международным стандартам».
Госдепартамент призвал правительство Казахстана обеспечить условия для создания в стране подлинного политического плюрализма.
Ранее представители ОБСЕ заявили, что выборы в парламент Казахстана контролировались властью.
По результатам выборов, за партию президента Казахстана Нурсултана Назарбаева «Нур Отан» проголосовали 80,74%. 7-процентный барьер удалось преодолеть еще 2 партиям: «Ак Жол» – 7,46%, Коммунистическая партия – 7,2%.