ՀՀԿ խոսնակ. «Նոր չէ, որ բոլորը ՀՀԿ–ի դեմ են»
Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ անդրադառնալով 100%–անոց համամասնական ընտրակարգի անցնելու մասին ընդդիմության առաջարկին՝ ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխխոսնակ Էդուարդ Շարմազանովն ասել է, թե այս պահին հասարակությունը նման ընտրակարգի անցնելու պահանջ չունի։
Այն դիտարկմանը, թե քաղաքական ողջ դաշտը և անգամ ՀՀԿի կոալիցիոն գործընկերն են կողմ արտահայտվում այս ընտրակարգին, նա պատասխանել է, թե իր համար տարակուսելի էր այն, որ  ընտրական օրենսգրքի քննարկման և քվեարկության ժամանակ, բացառությամբ մի երկու պատգամավորի, ոչ ոք չէր պնդում 100%–անոց համամասնական ընտրակարգի անցնելու մասին։
Ընդ որում հիշեցնեմ, որ այդ օրինագծի հեղինակ և մշակող են համարվում նաև մեր կոալիցիոն գործընկերները։ Եվ այս փաստաթուղթն արժանացել է եվրոպական կառույցների դրական գնահատականին,–ասել է նա։
Հարցին, թե հնարավոր չի՞ համարում այնպիսի իրավիճակ, որ բոլորը ՀՀԿի դեմ լինեն, Է. Շարմազանովը պատասխանել է, թե նոր չէ, որ բոլորը ՀՀԿի դեմ են։

Пресс-секретарь РПА: «То, что все против РПА, не ново»
Комментируя во время пресс-конференции предложения оппозиции о переходе на 100% пропорциональную систему выборов, пресс-секретарь РПА, вице-спикер РПА Эдуард Шармазанов отметил, что на данный момент в обществе нет потребности перехода на подобную систему выборов.
На наблюдение о том, что все политическое поле и даже партнер РПА по коалиции высказываются в поддержку данной системы, пресс-секретарь РПА отметил, что у него вызывает недоумение  тот факт, что во время обсуждения и голосования по Избирательному кодексу никто, за исключением одного-двух депутатов, не говорил о переходе на 100% пропорциональную систему выборов.
«Напомню, что соавторами и разработчиками законопроекта были и наши партнеры по коалиции. Данный документ удостоился также положительной оценки европейских структур», - отметил Шармазанов.
На вопрос о том, считает ли он возможной ситуацию, когда все будут против РПА, Шармазанов ответил: «То, что все против РПА, не ново».