Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ. «Թուրքիան պետք է ԵՄ անդամ դառնա»
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Դեյվիդ Քեմերոնը ԵԽԽՎ ձմեռային նիստի ժամանակ հայտարարել է, թե Թուրքիան պետք է դառնա ԵՄ անդամ։
«Մենք պետք է աշխատենք սերտ կապեր հաստատել Թուրքիայի և Եվրամիության երկրների միջև։ Եթե մենք մտածում ենք Մերձավոր Արևելքում ահաբեկչության և միջուկային սպառնալիքի մասին, մենք պետք է նկատենք, որ Թուրքիան մեծապես կապված է այդ տարածաշրջանի հետ։ Մենք պետք է ուղիներ փնտրենք համատեղ բնակվելու համար և այնպես անենք, որ մահմեդական Թուրքիան Եվրամիության անդամ դառնա»,–ասել է նա։
Անդրադառնալով Ֆրանսիայի Սենատի կողմից Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող բանաձևի ընդունմանը՝ Քեմերոնը նշել է, թե իր երկիրը նույնպես անցյալին ուղղված օրենքներ է ընդունել, սակայն կարծում է, որ պետք է ապրել ներկա ժամանակում։

Турция должна стать членом Евросоюза - премьер-министр Великобритании
Премьер-министр Великобритании Дэвид Кэмерон во время выступления на зимней сессии ПАСЕ заявил, что Турция должна стать членом Евросоюза.
«Мы должны работать над установлением очень тесных связей между Турцией и другими членами Европейского Союза. Если мы задумаемся о терроре и ядерной угрозе на Ближнем Востоке, мы увидим, что Турция тесно связана с этим регионом. Мы должны продумать пути совместного проживания и сделать так, чтобы мусульманская Турция стала членом Евросоюза», - сказал Кэмерон.
Комментируя принятие Сенатом Франции законопроекта по криминализации отрицания факта Геноцида армян, Кэмерон заявил, что его страна также принимала законы, направленные в прошлое, но он считает, что нужно жить в настоящем времени.