Թուրքիան չի միանա Իրանի դեմ ԵՄ պատժամիջոցներին
Ստամբուլում կայացած Պարսից ծոցի արաբական երկրների խորհրդի նիստի ժամանակ Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հայտարարել է, որ Թուրքիան չի միանա ԵՄ–ի՝ Իրանի դեմ պատժամիջոցներին։
–Թուրքիան համաձայն չէ Իրանի նկատմամբ նավթային պատժամիջոցներ կիրառելու հետ,–թուրք նախարարի խոսքերը մեջբերում է «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությունը։
Այնուամենայնիվ, խոսքը գնում է այն պատժամիջոցների մասին, որոնք չեն ընդունվել ՄԱԿ–ի կողմից.բոլոր այն պատժամիջոցները, որոնց կիրառման որոշում է կայացրել նաև ՄԱԿ–ը, Թուրքիան կողջունի.
–Իհարկե, ՄԱԿ–ի բանաձևերը իրավապես պարտավորեցնող են, բայց մյուս միակողմանի պատժամիջոցները պարտադիր չեն, և թուրք–իրանական տնտեսական հարաբերությունները կշարունակեն զարգանալ միջազգային իրավունքի շրջանակներում։

Турция не намерена присоединяться к санкциям ЕС против Ирана
На заседании министров иностранных дел стран Совета арабских государств Персидского залива в Стамбуле глава МИД Турции Ахмет Давутоглу заявил, что его страна не поддержит санкции Евросоюза в отношении Ирана.
«Турция не согласна с нефтяными санкциями против Ирана» - цитирует слова турецкого министра иранское информационное агентство «ИРНА».
Давутоглу подчеркнул, что его страна не будет принимать участие в любых санкциях против Ирана кроме тех, которые были одобрены Совбезом ООН. Он также добавил, что Турция продолжит сотрудничество с Ираном в энергетической области.
Как сообщалось, ЕС 23 января 2012 года ввел против Ирана санкции, предусматривающие ограничения на импорт странами союза иранской нефти и контакты с финансовыми институтами Ирана с 1 июля 2012 года.
В ответ иранские парламентарии потребовали от правительства страны прекратить поставки нефти в страны ЕС 30-го января.