Ա. Զաքարյան. «Հանրապետականը դեռևս չի շտապում»
ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ Արտակ Զաքարյանը այսօրվա ասուլիսում նշել է, որ գալիք խորհրդարանական ընտրությունները շատ կարևոր հանգրվան են լինելու Հայաստանի հետագա զարգացման համար։ Նա վստահեցրել է, որ ընտրություններն անցնելու են բարձր մակարդակով և ժողովրդական նորմերին համապատասխան։
–Սրանք ոչ թե հերթական խոսքեր են, այլ հասարակությունն է սկսում գիտակցել, որ նրանց քվեն շատ կարևոր է,–նկատել է նա։
Նրա խոսքերով՝ այս ընտրություններում որոշիչ գործոն են դառնալու քաղաքական ուժերի ծրագրային մոտեցումները՝ հավելելով, թե ՀՀԿ–ն իր ծրագրերում եղել է նվազ պոպուլիստ և առավելապես իրատես։
Հարցին, թե ՀՀԿ–ն ե՞րբ կորոշի իր մասնակցության ձևաչափը, բանախոսը պատասխանել է՝ Հանրապետականը դեռևս չի շտապում, իսկ մասնակցության ձևաչափը պարզ կդառնա մոտ ժամանակներս։
Այն հարցին, թե հնարավո՞ր է՝ գալիք խորհրդարանում կոալիցիոն մոդելն այլևս չպահպանվի, նա կանխատեսումներ չի ցանկացել անել, սակայն կարծում է, որ այդ մոդելը կպահպանվի։

Артак Закарян: «Республиканская партия пока не спешит»
На сегодняшней пресс-конференции член парламентской фракции РПА Артак Закарян отметил, что предстоящие парламентские выборы будут важным этапом в вопросе будущего развития Армении. Он заверил, что выборы пройдут на высоком уровне и в соответствии с демократическими нормами.
«Это не очередные слова. В обществе уже начинают осознавать важность своего голоса», - считает Закарян.
По его словам, на выборах решающим фактором станут программные подходы политических сил. Что касается РПА, то она в своих программах была минимально популистской и максимально реалистичной.
Относительно формата участия РПА на выборах Закарян сказал, что Республиканская партия пока не спешит, и формат участия станет ясным в ближайшее время.
Отвечая на вопрос о том, возможно ли то, что в будущем парламенте коалиционная модель больше не сохранится, член РПА не пожелал делать прогнозов, однако посчитал, что эта модель сохранится.