Բագրատ Եսայան. «Օտար երկրներում դեսպաններ են նշանակվում մարդիկ, ովքեր այնտեղ ունեն տնտեսական շահեր»
Այսօր կայացած «Ինչու չենք հաղթահարում կոռուպցիան» թեմայով քննարկման ժամանակ ՀՅԴ ներկայացուցիչ Բագրատ Եսայանն ասել է, որ կոռուպցիայի դեմ պայքարի քայլերը Հայաստանում ավելի շատ իմիտացիոն բնույթ են կրում։ Նա կարծում է, որ կոռուպցիան վերացնելու համար անհրաժեշտ են նախ և առաջ հստակ արտահայտված քաղաքական կամք, օրենսդրական փոփոխություններ և հասարակության մասնակցություն այդ գործընթացներին:
«Ընտրական օրենսգիրքն, օրինակ, քաղաքական կոռուպցիայի ծաղկման լայն հնարավորություններ է ընձեռում»,–համոզված է բանախոսը, որը քաղաքական կոռուպցիայի ամենավառ ձևը համարում է գործադիր իշխանություն տնտեսվարողների ակտիվ ներթափանցումը։
Նրա խոսքերով՝ օտար երկրներում դեսպաններ են նշանակվում մարդիկ, ովքեր այնտեղ ունեն տնտեսական հստակ շահեր։
ՀՅԴ ներկայացուցիչը նկատել է, որ այսօր անհրաժեշտ է վերականգնել նաև մարդկանց հավատը դատական համակարգի նկատմամբ:

Послами в зарубежных странах назначаются те, у кого там есть экономические интересы – Баграт Есаян
Во время состоявшегося сегодня обсуждения на тему «Почему не преодолеваем коррупцию?» представитель АРФД Баграт Есаян сказал, что действия по борьбе с коррупцией в Армении носят скорее имитационный характер. По его мнению, для искоренения коррупции необходимы политическая воля, законодательные перемены и участие общества.
«Например, Избирательный кодекс предоставляет широкие возможности для процветания политической коррупции», - отметил Есаян, добавив, что самым ярким проявлением политической коррупции он считает активное проникновение экономических субъектов в исполнительную власть.
Так, по его словам, послами в зарубежных странах назначаются те, у кого там есть экономические интересы.
Кроме того, представитель АРФД подчеркнул необходимость восстановления доверия народа к судебной системе.