Պուտինը վստահ է, որ ԱՄՆ–ի հակահրթիռային պաշտպանության համակարգն ուղղված է Ռուսաստանի դեմ
Ինչպես տեղեկացնում է «BBC»–ն, Ռուսաստանի վարչապետ Վլադիմիր Պուտինը «Սառը պատերազմ» վավերագրական ֆիլմում հայտարարել է, թե իր կարծիքով՝ հակահրթիռային պաշտապանության համակարգը, որը ԱՄՆ–ն ու ՆԱՏՕ–ն ընդարձակում են Եվրոպայում, ուղղված է Ռուսաստանի դեմ։
–Այսօրվա դրությամբ հակահրթիռային պաշտպանությունն անպայման ուղղված է նրան, որ չեզոքացնի Ռուսաստանի հրթիռամիջուկային ներուժը, որովհետև այն ռադարներն ու հակահրթիռային համակարգերը, որոնք տեղադրվում են մեր սահմանի մոտ, մեր  տարածքը փակում են մինչև Ուրալ, այսինքն՝ փակելու են մեր այն տարածքները, որտեղ ամրացված են մեր ցամաքային միջուկային ուժերը,–հայտարարել է Պուտինը։
Վարչապետը  ենթադրել է, որ այսօր  ո՛չ Իրանից և ո՛չ էլ Հյուսիսային Կորեայից վտանգ չկա։
Միևնույն ժամանակ Պուտինը նշել է, թե ՆԱՏՕ–ն ոչ մի գրավոր  երաշխիք չի տալիս, որ այդ համակարգն ուղղված չէ Ռուսաստանի դեմ։
Նա նաև ասել է, թե բացի ԱՄՆ–ից, Ռուսաստանը միակ երկրին է, որն ունի «միջուկային եռյակ»՝ ցամաքային, ծովային և օդային։

Путин уверен, что ПРО США направлена против России
Премьер-министр России Владимир Путин заявил в документальном фильме «Холодная политика», что, по его мнению, система ПРО, которую США и НАТО разворачивают в Европе, направлена против России.
«На сегодняшний день противоракетная оборона, безусловно, нацелена на то, чтобы нейтрализовать ракетно-ядерной потенциал России, потому что радары, которые выставляются вблизи наших границ, и противоракетные системы будут перекрывать нашу территорию до Урала, перекрывать места базирования наших наземных ядерных сил», - заявил Путин в фильме «Холодная политика», показанном вчера вечером на «Первом канале».
«Сегодня нет угроз со стороны ни Ирана, ни Северной Кореи», - полагает премьер. При этом он отмечают, что НАТО письменных гарантий ненаправленности ПРО против России не предоставляет.
Путин также отметил, что Россия является единственной страной, кроме США, обладающей «ядерной триадой» - наземной, морской и воздушной. По его данным, количество ядерных ракет у РФ, их мощь и средства доставки сопоставимы с американскими.