Իրանի իշխանություններն իրենց քաղաքացիներին արգելել են ցամաքային ճանապարհով այցելել Սիրիա
Իրանն իր քաղաքացիներից պահանջել է ձեռնպահ մնալ ցամաքային տրանսպորտով Սիրիա այցելելուց, որտեղ վերջին ժամանակներս առևանգվել են մի քանի տասնյակ իրանցիներ։ Այս մասին հաղորդում է «Ֆրանս պրես» գործակալությունը։
Այս արգելքն առաջին հերթին վերաբերում է իրանցի ուխտագնացներին, քանի որ ամեն տարի հարյուր հազարավոր իրանցիներ այցելում են Դամասկոսի Զեյնաբ դամբարան։
«Ավտոտրանսպորտով իրանցի ուխտագնացների այցելությունը Սիրիա արգելվում է։ Հաշվի առնելով սիրիացի ահաբեկիչների գործողությունները՝ ոստիկանությունն ուխտագնացներին արգելում է ցամաքային ճանապարհով այցելել այդ երկիր»,–Իրանի ոստիկանության ներկայացուցիչ Մահմուդ Սադեգիի խոսքերն է փոխանցում «Մեհր» գործակալությունը։
Սադեգին Սիրիա մեկնել ցանկացողներին խորհուրդ է տվել օգտվել միայն ինքնաթիռներից։
Տեղեկացնենք, որ վերջին մի քանի ամիսների ընթացքում Սիրիայում առևանգվել է Իրանի քաղաքացիների մի քանի խումբ, որոնցից երկուսը՝ ուխտագնացների։

Власти Ирана запретили своим гражданам посещать Сирию наземным путем
Иран в пятницу потребовал от своих граждан воздержаться от использования наземного транспорта при посещении Сирии, где в последнее время было похищено несколько десятков иранцев, передает агентство «Франс Пресс».
Запрет в первую очередь касается иранских паломников, сотни тысяч которых каждый год посещают мавзолей Зейнаб (сестры имама Хусейна, почитаемого мусульманами-шиитами) в Дамаске.
«Посещение иранскими паломниками Сирии на автотранспорте запрещено. Учитывая действия сирийских террористов, полиция запрещает паломникам посещать эту страну наземным путем», - заявил представитель иранской полиции Махмуд Садеги, слова которого приводит ираское информационное агентство «Mehr».
Садеги рекомендовал паломникам, желающим посетить Сирию, отправляться туда на самолетах.
Отметим, что за последний месяц в Сирии были похищены три группы иранских граждан. В двух случаях похищенными являлись паломники, путешествовавшие по стране на автобусе.