«Հյուսիսային տարածքների օր» Ճապոնիայում. ազգայնականները ՌԴ դեսպանատան մոտ պահանջում են Կուրիլյան կղզիները
Այսօր Ճապոնիայում այսպես կոչված Հյուսիսային տարածքների օրն է։ Խոսքը Կուրիլյան 4 կղզիների մասին  է (Իտուրուպ, Կունաշիր, Շիկոտան, Խաբոմայի), որոնք Ռուսաստանի Դաշնության մաս են կազմում, բայց ճապոնական կողմը դրանք վիճելի է համարում ու չի հրաժարվում դրանց նկատմամբ իր հավակնություններից։
Տոկիոյի ռուսական դեսպանատան առջև ոստիկանական ջոկատների հոծ խմբեր են կանգնեցվել՝ «սադրանքները կանխարգելելու նպատակով»։ Հիմնական վտանգը ակնկալվում է ճապոնական ազգայնականներից։ Նրանց երկու ավտոբուս փորձել է մոտենալ դեսպանատանը, սակայն ճանապարհը փակել են ոստիկանները։ Ազգայնականները, սակայն, չեն նահանջել ու ապավինել են բարձրախոսների օգնությանը՝ պահանջելով վերադարձնել Կուրիլյան կղզիները։
Այնուհետև հայտնվել են «հարվածող ուժերը»՝ ծայրահեղական ազգայնականները, որոնց առաջխաղացումը, սակայն, նույնպես կասեցվել է ոստիկանների կողմից։ Ընդհանուր առմամբ, մինչ այժմ առանձնակի տհաճ միջադեպեր չեն արձանագրվել։
Նշենք, որ ամեն տարի փետրվարի 7-ին Ճապոնիայում նշվում է Հյուսիսային տարածքների օրը։ 1855թ. նույն օրը Ռուսաստանի և Ճապոնիայի միջև կքնվել է պայմանագիր առևտրի և սահմանների վերաբերյալ, ըստ որի Կուրիլյան 4 կղզիները պետք է անցնեին Ճապոնիային։ Դրանց վերադարձը Տոկիոն որպես պայման դրել էր Ռուսաստանի հետ հաշտության պայմանագրի օրակարգում, որը Երկրորդ համաշախարհային պատերազմի ավարտից հետո այդպես էլ չստորագրվեց։
Ռուսական կողմի դիրքորոշումն այս հարցում հետևյալն է. Հյուսիսային Կուրիլների (հիշյալ 4 կղզիները) ԽՍՀՄ կազմի մեջ են մտել Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ավարտից հետո, և այդ տարածքների վրա ռուսական ինքնիշխանությունը միջազգային իրավունքի տեսանկյունից կասկածի ենթակա չէ։

В Японии отмечают день «северных территорий»
В Японии сегодня отмечают день «северных территорий» - так здесь называют принадлежащие России острова южной части Курильской гряды. Центральное событие дня - «Общенациональный митинг за возвращение северных территорий», который пройдет в Токио.
По традиции в этом ежегодном мероприятии, проходящем под лозунгом «Верните 4 северных острова», принимает участие высшее руководство Японии, члены парламента страны от правящей и оппозиционной партии. В нынешнем году на собрании запланировано выступление премьер-министра Наото Кана и главы японского МИД Сэйдзи Маэхары, который 11 февраля прибудет в Москву для переговоров министром иностранных дел РФ Сергеем Лавровым.
Как отмечает ИТАР-ТАСС, руководство Японии неизменно выступает с критикой визитов российских официальных лиц на Южные Курилы. В частности, недавнюю поездку туда министра обороны РФ Анатолия Сердюкова в японском МИД сравнили с «ушатом холодной воды». Тем не менее, как подчеркивают в Токио, Япония намерена «продолжать переговоры, направленные на решение территориальной проблемы и заключение мирного договора», поскольку это «необходимо для развития двусторонних отношений с Россией».
День «северных территорий» отмечается в память о Симодском договоре - первом дипломатическом соглашении между Японией и Российской империей, подписанном 7 февраля 1855 г. В этот день в Японии активизируются радикально настроенные ультраправые организации, активисты которых разъезжают по улицам городов на агитационных автобусах с громкоговорителями и устраивают шумные демонстрации у зданий посольства России в Токио и других учреждений.