Կառավարությունը խոչընդոտո՞ւմ է քաղաքացիական հասարակության կայացմանը
«Կառավարությունը չի պահպանում 2009թ. փետրվարի 14–ին ՀՀ կառավարության և Քաղաքացիական հասարակության լայն շրջանակների միջև ստորագրված Սոցիալական գործընկերության (ՍԳ) համաձայնագրի դրույթները, որի գլխավոր նպատակն է ապահովել հանրային մասնակցությունը Կայուն զարգացման ծրագրի (ԿԶԾ) մշակման, իրականացման, մոնիտորինգի և գնահատման գործընթացներին»,–այսօրվա ասուլիսին հայտարարել են Կայուն զարգացման ծրագրի քաղաքացիական համագործակցության ցանցի (ԿԶԾ ՔՀՑ) խորհրդի նախագահ ՍարգիսՍեդրակյանը, ԿԶԾ ՔՀՑ խորհրդի անդամներ Արևիկ Սարգսյանը և ՄովսեսԱրիստակեսյանըԼ։
Բանախոսները նշել են,  որ համաձայնագրի գոյությունից ի վեր ընդամենը մեկ խորհրդի նիստ է գրանցվել։ԿԶԾ ՔՀՑ խորհրդի անդամները պահանջում են հաշվի նստել քաղաքացիական հասարակության կարծիքի հետ և վերսկսել խորհրդի նիստերը։

Правительство препятствует становлению гражданского общества?
«Правительство не соблюдает положения подписанного 14-го февраля 2009г. между Правительством РА и широкими кругами гражданского общества Соглашения о социальном партнерстве, главной целью которого является обеспечение участия общества в процессах разработки, реализации, мониторинга и оценки Программы устойчивого развития», - заявил в ходе сегодняшней пресс-конференции председатель Совета гражданского партнерства Программы устойчивого развития Саргис Седракян.
По его словам, после подписания соглашения состоялось всего лишь одно заседание совета. Члены совета требуют считаться с мнением гражданского общества и возобновить заседания совета.