Եվրամիությունն ու Ռուսաստանը Հայաստանին կօգտագործե՞ն իբրև կամուրջ՝ Իրան մտնելու համար
Ռազմավարական և ազգային հետազոտությունների հայկական կենտրոնի տնօրեն Ռիչարդ Կիրակոսյանը «7օր»-ին ասել է, որ արդեն պարզ է՝ Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացումն սկսել է ծանր ժամանակներ ապրել, այդ իսկ պատճառով, այսօր իրենց կենտրոնը սեմինար է հրավիրել՝ քննարկելու հայ-իրանական հարաբերությունների հեռանկարը։
Ռ. Կիրակոսյանի խոսքերով՝ Հայաստանի համար այս պահին ավելի ձեռնտու էր Թուրքիայի հետ սահմանի բացումը, բայց երկարաժամկետ ծրագրերի առումով՝ Իրանի հետ հարաբերությունները խորացնելն ավելի շահավետ է։
-Այդուհանդերձ, հույս չունեմ, թե Իրանը կկարողանա իրական այլընտրանք դառնալ Հայաստանի համար։ Մանավանդ՝ Իրանը Հայաստանի նման մենության մեջ է։ Այս պատճառով, Հայաստան-Թուրքիա սահմանի բացումն  ավելի շահավետ է, բայց ապագայի համար Հայաստան-Իրան սահմանը շատ ավելի կարևորություն ունի ոչ միայն Հայաստանի, այլ նաև՝ Եվամիության և Ռուսաստանի համար։ Նրանք կկարողանան Հայաստանն օգտագործել իբրև կամուրջ՝ Իրան մտնելու համար,- ասել է Ռ. Կիրակոսյանը։

ЕС и Россия используют Армению в качестве моста в Иран
Директор Армянского Центра стратегических и национальных исследований Ричард Киракосян сказал «7օր», что уже стало ясным, что в вопросе открытия армяно-турецкой границы наступили трудные времена. По этой причине их центр созвал семинар для обсуждения перспективы армяно-иранских отношений.
По словам Р.Киракосяна, для Армении на данный момент выгоднее открытие границы с Турцией, но в плане долгосрочных программ выгоднее углубление отношений с Ираном.
-Тем не менее, я считаю, что Иран не сможет стать для Армении реальной альтернативой. Иран, так же, как и Армения, находится в одиночестве. По этой причине, для Армении более выгодно открытие армяно-турецкой границы, но в будущем армяно-иранская граница будет иметь более важное значение не только для Армении, но и для ЕС и России. Они сумеют использовать Армению в качестве моста в Иран, - сказал Р.Киракосян.