ԱՄՆ–ում ձերբակալվել է վեցամյա աղջիկ
ԱՄՆ Ջորջիա նահանգի ոստիկանները ձերբակալել և ձեռնաշղթաներով ոստիկանության տեղամաս են հասցրել վեցամյա աղջկա, ով մանկապարտեզում անկարգություններ է արել։
Միջադեպը տեղի է ունեցել ուրբաթ օրը. Սալեսիա Ջոնսոն անունով փոքրիկն անկարգություն է արել մանկապարտեզում՝ պոկել է պատերից պաստառները, գցել հաստատության կահույքը և պոկել պատին ամրացված պահարանը, որը թեթև վնասվածք է հասցրել հաստատության տնօրենին։
Չկարողանալով հանգստացնել երեխային՝ դայակները ոստիկանություն են կանչել, որն էլ ձերբակալել է վեցամյա աղջկան։
Աղջկան տանելու եկած ծնողները ցնցվել էին՝ տեսնելով ահաբեկված երեխային ձեռնաշղթաներով։ Իրավապաշտպան Շեննոն Քենեդին էլ ասել է, որ երեխաներին ձերբակալում են նրա համար, որ իրենք իրենց երեխայի պես են պահում։
Սակայն ոստիկանության ներկայացուցիչները պնդել են, որ օրենքը պետք է տարածվի բոլոր քաղաքացիների վրա հավասարապես.
«Մեր օրենքն այնպիսին է, որ ձերբակալվածները պետք է տեղամաս հասցվեն պարեկային մեքենայով ու ձեռնաշղթաներով, ոչ մի տարիքային խտրականություն մենք թույլ չենք տալիս»,–ասել է տեղի ոստիկանապետը։

В США арестовали 6-летнюю девочку
Полицейские из американского штата Джорджия заковали шестилетнюю девочку в наручники и в таком виде доставили  в участок.
Инцидент произошел в минувшую пятницу, когда Салесия Джонсон устроила переполох в дошкольном учреждении. Сообщается, что малолетняя хулиганка отрывала от стен обои, бросала предметы мебели, а также сорвала со стены полку, что привело к причинению легкого вреда здоровью директора заведения.
Не в силах справиться с ребенком, воспитатели вызвали полицию. Стражи правопорядка сковали девочке руки за спиной и в таком виде доставили ее в участок.
Приехавшие за девочкой родственники пришли в ужас от вида ребенка в наручниках. По их словам, Салесия очень страдала от боли в запястьях, а также от последствий психологической травмы.
Однако представители правоохранительных органов считают, что закон должен распространяться на всех граждан в равной степени.
«Наши правила таковы, что задержанные должны быть доставлены в участок в патрульной машине со скованными за спиной руками, и никакой дискриминации по возрастному признаку мы не допускаем», - заявил глава местной полиции.