Գերմանիայի ֆինանսների նախարարը մրցանակ կստանա եվրոն փրկելու համար
Գերմանիայի ֆինանսների նախարար Վոլֆգանգ Շոյբլեն այսօր կստանա Կառլոս Մեծի մրցանակը եվրոյի փրկության գործում ավանդի և Եվրոպայի միավորման համար։ Մրցանակի հանձնման արարողության ժամանակ ելույթ կունենա Լյուքսեմբուրգի վարչապետ և Եվրախմբի ղեկավար Ժան–Կլոդ Յունկերը։
Կառլոս Մեծի մրցանակը հանձնվում է Աախենում 1950–ից։ Այն տրվում է մարդկանց և կազմակերպություններին, որոնք ավանդ են ունենում Եվրոպայի միավորման գործում։ Մրցանակը հանձնվում է Համբարձման օրը՝ Սուրբ Զատկից 40 օր հետո։
Մրցանակակիրների թվում են Եվրոպայի Կենտրոնական բանկի նախկին նախագահ Ժան–Կլոդ Տրիշեն, ԱՄՆ նախկին նախագահ Բիլ Քլինթոնը և Մեծ Բրիտանիայի նախկին վարչապետ Թոնի Բլեերը։

Министр финансов ФРГ получит премию за спасение евро
Министру финансов Германии Вольфгангу Шойбле  вручат премию Карла Великого за вклад в спасение евро и объединение Европы. Речь на вручении будет произносить премьер-министр Люксембурга и глава Еврогруппы Жан-Клод Юнкер.
Премия Карла Великого вручается в Аахене с 1950 года. Ее присуждают людям или организациям, которые внесли особый вклад в объединение Европы. Церемония традиционно проводится в день Вознесения - христианский праздник в 40-й день после Пасхи.
Среди лауреатов премии Карла Великого были бывший президент Европейского центробанка Жан-Клод Трише, экс-президент США Билл Клинтон, а также бывший премьер-министр Великобритании Тони Блэр.