Եվրախորհրդարանը պահանջել է անհապաղ ազատ արձակել Յուլյա Տիմոշենկոյին
Այսօր՝ մայիսի 24–ին, Եվրախորհրդարանն Ուկրաինայի վերաբերյալ որոշում է ընդունել։ Որոշումը պարունակում է պահանջ՝ անհապաղ ազատ արձակել բոլոր կալանավորներին, ովքեր դատապարտվել են քաղաքական պատճառներով, այդ թվում՝ ընդդիմության առաջնորդներին։
Եվրախորհրդարանը քաղբանտարկյալների շարքին է դասել Ուկրաինայի նախկին վարչապետ, ընդդիմադիր «Բատկիվշինա» կուսակցության առաջնորդ Յուլյա Տիմոշենկոյին և նրա կառավարության երկու նախարարներին՝ ՆԳՆ նախկին ղեկավար Յուրի Կուցենկոյին և ՊՆ նախկին նախարար Վալերի Իվաշենկոյին։
Իր որոշման մեջ Եվրախորհրդարանն Ուկրաինայի իշխանություններից պահանջում է լուծել քաղբանտարկյալների հարցը մինչև խորհրդարանական ընտրությունների սկիզբը. աշնանն Ուկրաինայում պետք է տեղի ունենան Գերագույն ռադայի ընտրություններ։

Европарламент потребовал немедленно освободить Тимошенко
24 мая Европарламент принял резолюцию относительно Украины. В ней содержится призыв «немедленно освободить всех заключенных, осужденных по политическим мотивам - в том числе и лидеров оппозиции», сообщает «Интерфакс».
К политическим заключенным Европарламент относит, в частности, экс-премьера Украины, лидера оппозиционной «Батькивщины» Юлию Тимошенко, а также двух бывших министров ее правительства - экс-главу МВД, оппозиционного политика Юрия Луценко и бывшего министра обороны Валерия Иващенко.
В своей резолюции Европарламент призывает украинское руководство разрешить вопрос с политзаключенными до начала избирательной кампании в Верховную Раду Украины.