Շոտլանդիայի իշխանությունները Մեծ Բրիտանիայից անջատվելու արշավ են սկսել
Մայիսի 25–ին Շոտլանդիայի առաջին նախարար Ալեքս Սելմոնդը պաշտոնապես հայտարարել է Մեծ Բրիտանիայից անջատվելու արշավի մեկնարկի մասին։ Արշավն անվանել են «Այո՛», և արշավի ընթացքում Շոտլանդիայի իշխանությունները պետք է համոզեն իրենց հայրենակիցներին հանրաքվեի ժամանակ քվեարկել Շոտլանդիայի անկախության օգտին։
Առաջին նախարարի տեղակալ Նիկոլա Սթերջենն ասել է, որ Շոտլանդիան կշարունակի շատ ընդհանուր բան ունենալ Բրիտանիայի հետ, սակայն անկախությունը թույլ կտա շոտլանդացիներին ինքնուրույն լուծել քաղաքական և տնտեսական ոլորտների խնդիրները։ Սթերջենը հայտարարել է, որ բրիտանական ֆունտը կմնա Շոտլանդիայի ազգային արժույթ, իսկ Հյուսիսային ծովի նավթային պաշարներն ու վիսկիի արտահանումը կնպաստեն տեղի տնտեսության դինամիկ զարգացմանը։
Շոտլանդիայի խորհրդարանում մեծամասնություն կազմած ազգայնական ուժերը, որոնք ձևավորել են Կառավարություն, արդեն հայտնել էին անկախության մասին հանրաքվե անցկացնելու մտադրության մասին, սակայն Լոնդոնի հետ ունեցած տարաձայնությունների պատճառով (կապված հանրաքվեի անցկացման ժամկետի և հարցի ձևակերպման հետ) քվեարկությունը դեռ նշանակված չէ։ Ինչպես սպասվում է, շոտլանդացիներն իրենց երկրի ճակատագիրը կորոշեն 2013–ին կամ 2014–ին։

Власти Шотландии запустили кампанию по отделению от Великобритании
Первый министр Шотландии Алекс Сэлмонд 25 мая официально объявил о начале кампании «Да!», призванной убедить его земляков проголосовать на референдуме за отделение от Великобритании, сообщает «France-Presse».
Заместитель Сэлмонда Никола Стерджен заявила, что независимость (прежде всего экономическая) позволит Шотландии стать сильной и конкурентоспособной страной. Она также подчеркнула, что речь идет не о разрыве с Великобританией, а об отделении от нее.
При этом она заявила, что независимая Шотландия продолжит использовать британский фунт в качестве своей валюты, а нефтяные богатства Северного моря и экспорт виски позволят динамично развиваться местной экономике.
Как сообщалось ранее, шотландские националисты, получившие большинство в парламенте и сформировавшие правительство, собираются вынести на референдум вопрос о независимости этого региона. Однако из-за разногласий с Лондоном относительно даты его проведения и формулировки вопроса голосование все еще не назначено. Ожидается, что шотландцы смогут определить судьбу своей родины либо в 2013, либо в 2014 году.