Բրեյվիկի մայր. «Նա շատ բարի ու հոգատար տղա էր, բայց 2006թ. հանկարծ փոխվեց»
Նորվեգացի ահաբեկիչ Անդերս Բրեյվիկի գործով դատավարությունը շարունակվում է։ Այժմ դատարանում հնչեցրել են Բերյվիկի մոր՝ Վենկե Բերինգի ցուցմունքները. առողջական խնդիրների պատճառով նա ի վիճակի չի եղել ներկայանալ դատարան։
«Ռոյթերս»–ի փոխանցմամբ՝ Բերինգը նշել է, որ Բրեյվիկը մանուկ ժամանակ շատ բարի ու հոգատար տղա էր. «Նա շատ լավ էր սովորում, ուներ ընկերներ։ Նա շատ բարի էր ու հոգատար, շատ կապված էր ինձ հետ, օգնում էր ինձ ամեն ինչում»։
Սակայն 2006թ. սկսած, Բերինգի խոսքերով, Բրեյվիկը փոխվել է. «Նա սկսեց խոսել քաղաքականության ու անխուսափելի քաղաքացիական պատերազմի մասին, սկսեց ինձ մեղադրել չափազանց մեծ թվով մարդկանց հետ շփվելու համար՝ պնդելով, թե նրանք վարակիչ են։ Նա սկսեց սեփական սենյակում սնվել, իսկ ափսեները թողնում էր դռան ետևում։ Զբոսնելիս նա ձեռքերով փակում էր դեմքը, իսկ որոշ ժամանակ ընդհանրապես դիմակով էր դուրս գալիս»։
Բերինգը նշել է, թե այդ ժամանակ ինքը հասկացել է, որ որդին խելագարվում է, և նրան օգնություն է հարկավոր։
Հիշեցնենք, որ Անդերս Բրեյվիկը մեղադրվում է 77 հոգու սպանության համար։ Հիմնական քննչական հարցն  է՝ արդյոք Բրեյվիկը խելագա՞ր է, թե՞ ոչ։ Եթե նրան հոգեկան հիվանդ ճանաչեն, ապա նա կուղարկվի հոգեբուժարան, իսկ եթե առողջ ճանաչվի, նրան սպառնում է Նորվեգիայի օրենսդրությամբ նախատեսված առավելագույն պատիժը՝ 21 տարվա ազատազրկում։

Мой сын был добрым ребенком – мать Брейвика
Андерс Брейвик, норвежец, которого обвиняют в убийстве 77-ми человек, по словам его матери, в детстве был осень заботливым и добрым ребенком, а когда вырос стал одержимым политикой и начал готовиться к гражданской войне, которую считал неминуемой. Об этом, как передает «novostiua», женщина рассказала во время дачи показаний в суде.
В четверг, во время рассмотрения дела Брейвика судом в городе Осло было заслушано свидетельское показание матери подсудимого, поскольку стояние ее здоровья не позволяло лично присутствовать в зале суда. Письменные показания, полученные во время личной беседы, были зачитаны доктором психиатрии Торгейр Хусбю.
По словам матери, Брейвик хорошо учился, имел много друзей. Он был добрым, всегда помогал матери и был очень привязан к ней.
Ситуация изменилась в 2006 году, когда мысли и разговоры обвиняемого были только о политике, и приближающейся гражданской войне. Его слова, по утверждению женщины, были громкими и надрывными. В этот период Брейвик увлекся компьютерными играми, стал часто посещать спортзал.
О возможных причинах таких изменений в поведении сына женщина не сказала, а лишь подчеркнула, что прекрасно понимала – сыну необходимо было лечение у психиатра.