ԵԽԽՎ–ում ընդունվել է Ադրբեջանի քաղբանտարկյալների մասին զեկույցը
Եվրոպայի խորհրդի խորհրդարանական վեհաժողովը (ԵԽԽՎ) հունիսի 26-ին բավական հագեցած օրակարգ է ունեցել։ Առավոտվանից ԵԽԽՎ Իրավական և մարդու իրավունքների հանձնաժողովում քննարկվել է երկու զեկույց, որոնցից առաջինը վերաբերում է «քաղաքական բանտարկյալ» ձևակերպմանը, իսկ երկրորդն առնչվում է Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների առկայությանը:
Երկու զեկույցներն էլ հանձնաժողովում ընդունվել են: Ադրբեջանի քաղբանտարկյալներին առնչվող զեկույցն ընդունվել է ձայների 25 կողմ և 23 դեմ հարաբերակցույթամբ։
Այս զեկույցը ներկայացրել էր գերմանացի պատգամավոր, Ադրբեջանում քաղաքական բանտարկյալների հարցով զեկուցող նշանակված Քրիստոֆ Շտրասսեն, ում Ադրբեջանն այդպես էլ  երկիր մուտք գործելու մուլտիվիզա չի տրամադրել:

ПАСЕ приняла доклад относительно политзаключенных в Азербайджане
Комитет по правовым вопросам и правам человека Парламентской ассамблеи Совета Европы (ПАСЕ) 26-го июня одобрил проект резолюции, составленной на основе доклада немецкого депутаты Кристофера Штрассера по политзаключенным.
Резолюция состоит из двух частей. Один из документов касается в целом определения понятия «политзаключенный», а в другом - дается оценка ситуации с политзаключенными в Азербайджане.
Оба документа были приняты. Доклад относительно политзаключенных в Азербайджане был утвержден 25 голосами «за» и 23 - «против».
Отметим, что Штрассер был назначен докладчиком  ПАСЕ по политзаключенным в Азербайджане в 2009 году. Однако власти Азербайджана все эти годы не пускали его в страну, утверждая, что термин «политзаключенный» не имеет точного определения.