ԱՄՆ Սենատը Մորնինգսթարին հաստատել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում
ԱՄՆ Սենատը հունիսի 29-ին ընդհանուր նիստում  Ռիչարդ Մորնինգսթարին հաստատել է Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում։ Այս մասին հաղորդում են ադրբեջանական լրատվամիջոցները։
Բացի Մորնինգսթարից, սենատորները տասնյակ երկրներում ԱՄՆ դեսպանների են հաստատել։ Մասնավորապես խոսքը Բիրմայի, Գամբիայի, Նեպալի, Մոնղոլիայի, Միկրոնեզիայի, Հասարակածային Գվիեայի, Մալդիվների, Մոզամբիկի, Սուրինամի և Տաջիկստանի մասին է:
ԱՄՆ նախագահ Օբաման Մորնինգսթարին Ադրբեջանում ԱՄՆ դեսպան է նշանակել այս տարվա ապրիլին: Երկու շաբաթ առաջ ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը հաստատել էր այդ նշանակումը: Նոր դեսպանը իր պարտականությունների կատարմանը կանցնի մոտակա շաբաթներին:
Հիշեցնենք, որ Մորնինգսթարն ավելի վաղ հայտարարել էր, թե դեսպան նշանակվելու դեպքում իր առաջին գործերից մեկը լինելու է Նախիջևանի Հին Ջուղայի հայկական գերեզմանոց այցելելը։

Сенат США утвердил кандидатуру Морнингстара на пост посла США в Азербайджане
29 июня на общем заседании Сенат США утвердил кандидатуру Ричарда Морнингстара на пост посла в Азербайджане, сообщают азербайджанские СМИ со ссылкой на официальный сайт Сената США.
Помимо кандидатуры Морнингстара были также утверждены еще 10 послов США в ряде стран. Согласно процедуре, после того, как кандидатура была одобрена Сенатом, посол принимает присягу в Госдепартаменте США, а затем направляется в страну назначения.
Ожидается, что новый посол прибудет в Азербайджан в ближайшие недели.
Напомним, президент Барак Обама в конце апреля выдвинул кандидатуру спецпредставителя Госдепартамента США по вопросам энергетики в Евразии Ричарда Морнингстара на пост посла в Азербайджане. 19 июня кандидатура была одобрена на заседании комитета по внешним связям Сената США.