Տաջիկստանի Կուլյաբ քաղաքում նախագահի այցի «խաթեր» էշերին դուրս չեն հանի
Տաջիկստանի Կուլյաբ քաղաքում որոշ քաղաքացիների խնդրել են  քաղաքում երթևեկելու նպատակով իրենց ավանակներին ժամանակավորապես չօգտագործել. նախագահն է ժամանում քաղաք, և նրա այցը պետք է պատվել։ Այս մասին հաղորդում է «Ազատություն» ռադիոկայանի Տաջիկստանի ծառայությունը:
Խնդրանքը տարածել են տեղական ակտիվիստներն ու պատգամավորները: Նրանք այդ որոշումը պատճառաբանել են այն հանգամանքով, որ շուտով քաղաք է ժամանելու երկրի նախագահ Էմոմալի Ռահմոնը:
Նշենք, որ Կուլյաբի ոչ բոլոր շրջաններն են ջրով ապահովված, և այն շրջանների բնակիչները, որտեղ ջուր չկա, ստիպված են ավանակներով տեղափոխել ջրի տարաները:
Կուլյաբը Տաջիկստանի ամենամեծ քաղաքներից մեկն է: Այստեղ ջրամատակարարման և ջրահեռացման համակարգերը ստեղծվել են 1970-ականներին: Մի քանի տարի առաջ Համաշխարհային բանկը մի քանի միլիոն էր հատկացրել քաղաքում ջրամատակարարման խնդիրը լուծելու համար: Ընդհանուր առմամբ` համակարգը գրեթե վերականգնվել է, սակայն որոշ շրջաններ դեռևս զրկված են ջրից:

Из-за визита президента жителям юга Таджикистана запретили возить воду на ишаках
В таджикском городе Куляб жителей некоторых микрорайонов попросили временно воздержаться от использования ишаков, на которых горожане возят воду. Об этом сообщает «Lenta.ru» со ссылкой на таджикскую службу радио «Свобода».
Просьбу, как отмечается, озвучили «местные активисты и депутаты». Они объяснили ее тем, что в город, как ожидается, скоро приедет президент Таджикистана Эмомали Рахмон.
«Нам сказали, что к нам на днях приедет президент. Сказали, чтобы мы не выходили на дорогу, чтобы не появлялись на своих ишаках и арбах», - рассказывает местная жительница Фариштамох Камолова.
Как поясняет радиостанция, водопровод проведен не во все микрорайоны Куляба. Жители тех мест, где постоянного водоснабжения нет, вынуждены ходить за водой в другие микрорайоны. Воду возят в бидонах на ишаках и арбах.
Куляб – один из крупнейших городов Таджикистана. При этом система водоснабжения и канализации, функционирующая в городе, была создана еще в 1970-е годы. Несколько лет назад Всемирный банк выделил несколько миллионов долларов на восстановление системы водоснабжения в Кулябе. В целом это помогло наладить систему, однако некоторые микрорайоны лишены постоянного водоснабжения до сих пор.