Թայվանում այրել են Ճապոնիայի դրոշը
Թայվանի մայրաքաղաք Թայբեյում այսօր ավելի քան 100 ակտիվիստներ խորհրդարանի շենքի դիմաց բողոքի գործողություն են անցկացրել Ճապոնիայի կողմից վերահսկվող Սենկակու կղզիների շուրջ առաջացած վեճի առնչությամբ: Այս մասին հաղորդում է «Ազատութուն» ռադրիոկայանի ռուսական ծառայությունը։
Ցուցարարները այրել են Ճապոնիայի դրոշը և կոչ արել համագործակցել Չինաստանի հետ վիճելի տարածքները վերադարձնելու համար պայքարում: Նրանք նաև ԱՄՆ-ին մեղադրել են Տոկիոյին աջակցելու համար:
Միաժամանակ, Թայվանի նախագահ Մա Ինցզյուն հայտարարել է, որ Թայբեյը չի պատրաստվում համագործակցել Պեկինի հետ՝ նշելով, որ դա կարող է վնասել Թայվանի և Ճապոնիայի հարաբերություններին:
Հիշեցնենք, որ Թայվանը, Չինաստանը և Ճապոնիան հավակնում են Արևելաչինական ծովի 5 անմարդաբնակ կղզիներին, որոնք գտնվում են Թայվանից 200 կմ և ճապոնական Նահա քաղաքից 400 կմ հեռավորության վրա:
Անցյալ շաբաթ Ճապոնիան հայտարարեց, որ այդ կղզիները գնել է մասնավոր սեփականատիրոջից: Դրանից հետո Թայվանը հետ կանչեց իր դեսպանին Տոկիոյից, իսկ Չինաստանում սկսվեցին զանգվածային բողոքի ցույցեր, որոնք շարունակվում են ցայսօր:

На Тайване сожгли японский флаг
В столице Тайваня Тайбэйе сегодня более ста местных активистов провели акцию протеста перед зданием парламента в связи с территориальным спором вокруг контролируемых Японией островов Сенкаку, которые в Китае называют Дяоюйтай.
Радио «Свобода» сообщает, что демонстранты сожгли японский флаг и призвали к сотрудничеству с Китаем в борьбе за возвращение спорных островов. Они также обвинили США в поддержке Токио.
Однако президент Тайваня Ма Инцзю заявил, что Тайбэй не намерен сотрудничать с Пекином, отметив, что это может навредить отношениям Тайваня с Японией.
Отметим, что Тайвань, Китай и Япония претендуют на необитаемые острова в Восточно-Китайском море, которые находятся в 200 километрах от Тайваня и в 400 километрах от японского города Наха.
На прошлой неделе Япония объявила, что выкупила эти острова у частного собственника. После этого Тайвань отозвал своего посла в Токио, а в Китае прошли массовые акции протеста.