Հանրային բաղնիքին ընդառաջ
Քարոզարշավը նոր է մեկնարկել, բայց ակնհայտ է, որ այս «ընտրությունների» արդյունքում զարկ կտրվի քաղաքական հումորին։ Ամեն ինչ այնքան անլուրջ է, իսկ թեկնածուները՝ այնքան ծիծաղելի, որ այլ բան չի մնում, քան «ղժժալը»։
Շքահանդեսի հերոսը, անշուշտ, Րաֆֆի Հովհաննիսյանն է։ Մինչ Սերժ Սարգսյանը համոզում է ընտրողներին, որ ընտրեն իրեն, այլ ոչ թե, ասենք, «էպոսագետին» կամ մյուս «էպոսագետներին» (այս առումով, իրոք, համոզելու բան կա), «Ժառանգության» ղեկավարը բառիս բուն իմաստով դուրս է եկել մայրուղի (հայերեն՝ «տռաս») և «ֆուլ–կոնտակտի» մեջ մտել պատահական անցորդների հետ։
Չի բացառվում, որ Րաֆֆին այն աստիճան մտնի հասարակ մարդու իմիջի մեջ, որ իշխանական լրատվամիջոցների ուղեկցությամբ այցելի հանրային բաղնիք ու քիսաչիություն անի որևէ քաղաքացու համար՝ արտասանելով «Հնարավո՛ր է» կարգախոսը։
Հնարավոր է նաև Րաֆֆու այցելությունը Երևանի քաղաքապետարանին հարող այգու տարածք։ Գիշերային ժամերին նա այնտեղ «ուրույն» անցորդների կարող է հանդիպել  ու իր անմիջականությամբ փոխել ավանդապաշտ հայ ընտրողների պատկերացումները «նուրբ» հարցերում։
Միայն զարմանալ կարելի է Լևոն Տեր–Պետրոսյանի ու Ռոբերտ Քոչարյանի վրա։ Ինչպե՞ս էր առաջինը Րաֆֆուն նշանակել արտգործնախարարի, իսկ երկրորդը՝ «Հայաստան» հիմնադրամի տնօրենի պաշտոնում։ Ինչպե՞ս կարելի էր այդ լուրջ գործերը վստահել նման քաղաքական ծաղրածուի։ Ճիշտ է, երկու նախագահներն էլ շատ արագ շտկեցին իրենց սխալը, բայց ամեն դեպքում սխալը մնում է սխալ։
Րաֆֆի Հովհաննիսյանի ունակություններն ամենաամենաճիշտը գնահատեց և ամենաարդյունավետ կադրային քաղաքականությունը վարեց Սերժ Սարգսյանը՝ «Ժառանգության» ղեկավարին նշանակելով «վաստակաշատ մրցակից»։
Րաֆֆին հիմա իր տարերքի մեջ է։ Նա ապահովում է «ընտրությունների» տեսարանային մասը, որպեսզի ՀՀԿ ղեկավարը կարողանա հեշտությամբ մարսել արված ու արվելիք ընտրակեղծիքները և գնալ դեպի ապահով Հայաստան։

Пошлют ли Раффи в баню?
Предвыборная кампания началась всего несколько дней назад, но уже очевидно, что она, как и предстоящие «выборы», станет источником неиссякаемого политического юмора. Всё до такой степени несерьезно, а кандидаты – настолько комичны, что не остается ничего другого, как вдоволь посмеяться.
Главным же героем парада, безусловно, является Раффи Ованнисян.
Пока Серж Саргсян убеждает избирателей голосовать за него, а не за «эпосоведа» или остальных «эпосоведов» (в этом действительно есть необходимость), председатель «Наследия» в прямом смысле слова вышел на трассу и вступил в «спарринг» со случайными прохожими.
Не исключено, что Раффи так сильно войдет в роль рядового гражданина, что посетит в сопровождении властных СМИ общественную баню и возьмет на себя роль банщика, произнося лозунг «Возможно!».
Вполне вероятно также посещение Ованнисяном прилегающего к мэрии Еревана небезызвестного парка. В ночные часы он может встретить здесь «необычных» прохожих и своей непосредственностью изменить традиционные представления армянских избирателей в некоторых «деликатных» вопросах.
Можно только удивляться тому, как Левон Тер-Петросян мог назначить Раффи министром иностранных дел, а Роберт Кочарян – директором фонда «Армения». Как можно было доверить эти серьезные посты подобному политическому клоуну? Правда, оба президента очень скоро исправили свои ошибки, но, в любом случае, ошибка остается ошибкой.
Лучше всех способности Раффи Ованнисяна оценил Серж Саргсян, который провел в отношении руководителя «Наследия» самую эффективную кадровую политику, назначив его «заслуженным конкурентом».
Сейчас Раффи в своей стихии. Он обеспечивает зрелищную составляющую «выборов», чтобы председатель РПА смог с легкостью переварить уже осуществленные и еще предстоящие избирательные фальсификации, а также продолжить идти к обеспеченной Армении.