Սահմանապահն ակնարկել է, թե ամենաբարձր պաշտոնյայից է եղել պատգամավորին սահմանն անցնել չթույլատրելու հրահանգը
-Մեզ համար շատ զարմանալի և տարօրինակ էր։ Նման նախադեպ դեռևս չի եղել, որ ՀՀ ԱԺ պատգամավորին առանց պատճառի արգելեին Վրաստանի սահմանն անցնել։ Մանավանդ, միջոցառումը կազմակերպել էր  «Նաումանի» անվան գերմանական հիմնադրամը՝ հենց երկխոսության համար,-«7օր»-ի հետ զրույցում խոսելով ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանին Վրաստանի սահմանն անցնելն  արգելելու մասին՝ ասել է «Հզոր Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Վարդան Վարդապետյանը։
Նրա խոսքերով՝  Վրաստանի արտգործնախարարության բարձրաստիճան ներկայացուցիչների հետ նախօրոք պայմանավորվածություն է եղել հանդիպման մասին, բայց սահմանապահն ակնարկել է, թե ամենաբարձր պաշտոնյայից է եղել պատգամավորին սահմանն անցնել չթողնելու հրահանգը։
-Այս քայլը վառ վկայությունն է Վրաստանի իշխանությունների քաղաքականության, թե նրանք ինչպիսի մոտեցումներ են ցուցաբերում։ Մեր արտգործնախարարությունը բողոքի նոտա է ներկայացրել վրացական իշխանություններին, տեսնենք՝ իրենց պատասխանը ինչպիսի՞ն կլինի, և դրան համապատասխան մեր քայլերը կլինեն,-ասել է նա։
Վարդան Վարդապետյանը վստահեցնում է, որ այս քայլով Վրաստանի իշխանություններն իրենց վերաբերմունքն են ցույց տվել ոչ թե Շիրակ Թորոսյան անձի, այլ մեր պետության նկատմամբ։
-Մնացած քայլերը պետք է մեր  պետությունն անի։ Մենք հայտարարությամբ հանդես կգանք։ Սա սկանդալային միջադեպ է, և ընդ որում՝ Սահակաշվիլիի այցի նախօրեին։ Այս քայլով այն բարձրաստիճան պաշտոնյան, ով հրահանգ էր տվել իրականացնելու արգելքը, արջի ծառայություն մատուցեց Սահակաշվիլիին, որը վաղը չէ մյուս օրը ժամանելու է Հայաստան, և ավելացրեց նրա  ընդդիմադիրների բանակը,-նշել է նա։

Пограничник намекнул, что распоряжение о запрете на пересечение границы депутатом исходил от должностного лица самого высокого ранга
«Для нас было крайне удивительно и странно. Подобного прецедента еще не было, чтобы депутату НС РА без причины запретили пересечь границу Грузии. Тем более что мероприятие было организовано немецким фондом имени «Наумана» как раз для диалога», - сказал председатель партии «Могучая Родина» Вардан Вардапетян, говоря о запрете депутату НС Шираку Торосяну пересечь границу Грузии.
По его словам, с высокопоставленными представителями МИД Грузии была предварительная договоренность о встрече, но пограничник намекнул, что приказ о запрете пересечения границы депутатом, был дан должностным лицом самого высокого ранга.
«Этот поступок - яркое свидетельство политики властей Грузии, о том какие у них подходы. Наш МИД направил ноту протеста грузинским властям, посмотрим, каким будет их ответ и соответственно ему будут предприняты наши шаги», - сказал он.
Вардан Вардапетян заверяет, что этим поступком власти Грузии показали свое отношение не к Шираку Торосяну, а к нашему государству.
«Остальные шаги должно сделать наше государство. Мы выступим с заявлением. Это скандальный инцидент, между прочим, накануне визита Саакашвили. Этим шагом то высокопоставленное лицо, которое дало распоряжение о применении запрета, оказало медвежью услугу Саакашвили, который послезавтра прибудет в Армению, и увеличило армию его оппозиционеров, - отметил он.