Գեղամյանի կոչն ու «մրցակիցների» արձագանքը
Սերժ Սարգսյանի կողմից «վաստակաշատ մրցակիցներ» կոչմանն արժանացած Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Պարույր Հայրիկյանը և Հրանտ Բագրատյանն արդարացրեցին Արտաշես Գեղամյանի սպասելիքները՝ արձագանքելով վերջինիս կոչին։
«Հրամայական պահանջ է, որպեսզի ՀՀ նախագահի հիմնական թեկնածուները` ի դեմս Հայաստանի անկախության ռահվիրա Պարույր Հայրիկյանի, ի դեմս Հայաստանի երրորդ Հանրապետության ակունքներում կանգնած մյուս  նվիրյալների` Հրանտ Բագրատյանի ու Րաֆֆի Հովհաննիսյանի,  ՀՀ Նախագահ` Արցախյան ազատամարտի հերոս Սերժ Սարգսյանի հետ դաշնակցած` իրենց միաբան խոսքն ասեն հանուն ապահով Հայաստանի Հանրապետության, ապահով Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության: Եվ, վերջապես, ի սատարումն համայն հայության: ... Իսկ կա՞ արդյոք այն գաղափարը, որի շուրջ համախմբվելով` մեր ժողովուրդը հաղթանակած դուրս կգա համապետական ընտրություններից: Այո՛, կա: Դա ՀՀ նախագահի թեկնածուների կողմից համատեղ հայտարարության ընդունումն է (ընդգծումն իմն է–Կ. Հ.): Հայտարարություն, որը կամփոփի համայն հայության ամենանվիրական գաղափարը` Ապահով Հայրենիք: Համոզված կարելի է ասել, որ իրոք առաջադեմ աշխարհը կհարգի մեր միասնականությունն ու միաբանությունն այս կենսահաստատ հարցում: Իսկ որ պակաս կարևոր չեմ համարում` ողջ հայությունը կհպարտանա ՀՀ նախագահի թեկնածուներով»,– Սերժ Սարգսյանի սիրելի մրցակիցներին ուղղված կոչ–խնդրանքով հանդես էր եկել Արտաշես Գեղամյանը (տե՛ս http://regnum.ru/news/fd-abroad/armenia/1617740.html )։
Իր լավաշ–հոդվածում Գեղամյանը մտահոգություն էր հայտնել առ այն, որ առաջիկա ընտրական միջոցառումը կարող է բոյկոտվել հանրության կողմից, և այդ իսկ պատճառով շտապել էր հանդես գալ «Դեպի ապահով Հայաստան» կարգախոսի ներքո նախագահի հիմնական թեկնածուների միավորվելու առաջարկով՝ որպես բոնուս մի քանի գովեստի խոսքեր շռայլելով «մրցակիցների» հասցեին։  «Մրցակիցներն» իրենց հերթին սպասեցնել չտվեցին Գեղամյանին ու անցան գործի։
Կուզենայի բոլորի ուշադրությունը հրավիրել այն հանգամանքի վրա, որ Գեղամյանը Րաֆֆիին, Պարույրին ու Հրանտին «Ռեգնումի» էջերից դիմել է հունվարի 26–ին։ Հունվարի 28–ին արդեն նշյալ երեք թեկնածուները հանդես են եկել համատեղ հայտարարությամբ, ինչով, ըստ էության, կատարել են Գեղամյանի պահանջը։
Փաստորեն, հերիք էր Եվրասիական միության ջատագով Գեղամյանը մի «հուժկու» աշխարհաքաղաքական վերլուծություն աներ ու բացահայտեր Արևմուտքի «դավադրությունը» Հայաստանի ու ձեռքի հետ նաև արևմտամետ իմիջի մեջ ներկայացվող Սերժ Սարգսյանի դեմ, հերիք էր նա մտահոգվեր գալիք ընտրությունները բոյկոտի ենթարկվելու հարցով, հերիք էր նրա մի թեթև հաճոյախոսությունը, և Րաֆֆին, Պարույրն ու Հրանտը տարածեցին համատեղ հայտարարությունը։
Ինչպես հայտնի է, իշխանական լրատվամիջոցների սիրելին դարձած Րաֆֆի Հովհաննիսյանը, Պարույր Հայրիկյանն ու Հրանտ Բագրատյանն օրերս հանդես եկան ընտրություններին ակտիվորեն մասնակցելու կոչով՝ դրանից առաջ չմոռանալով նշել, որ ընտրությունների միջոցով իշխանություն ձևավորելը մեզանում հնարավոր չի եղել։ Այսինքն՝ ստացվում է, որ մի կողմից այս երեքը հայտարարում են, թե ընտրություններով բան փոխել հնարավոր չի եղել, բայց ահա այս անգամ լինելու է, և հետևաբար պետք է մասնակցել քվեարկությանը։ Սա, ի դեպ, ամբողջությամբ տեղավորվում է Բաղրամյան 26–ի սցենարի մեջ, քանզի նախապես կեղծված ընտրությունները մարսելու և միջազգային «ադաբրյամս» ստանալու համար իշխանությանը պետք է միայն ընտրատեղամասային դատարկություն թույլ չտալը և այդ հարցը նրանք ուզում են լուծել Գեղամյանից գովեստի խոսքերի արժանացածների միջոցով։
Ակնհայտ է, որ այդ երեք «մրցակիցների» ֆունկցիան ֆարսի վերածված ընտրություններին մրցակցային ֆոն տալն ու լեգիտիմացնելն է։ Այս ամենի մեջ ամենազզվելին այն է, որ նրանք այդ ամենն անում են Գեղամյանի կուռացիայի ներքո։

Призыв Гегамяна и реакция «соперников»
Удостоившиеся от Сержа Саргсяна звания «заслуженных соперников» Раффи Ованнисян, Паруйр Айрикян и Грант Багратян оправдали ожидания Арташеса Гегамяна, отреагировав на его призыв.
«Сложившиеся реалии выдвигают императивное требование к основным кандидатам на пост президента РА в лице апологета независимости Армении Паруйра Айрикяна, в лице стоящих у истоков Третьей Республики Армении Гранта Багратяна и Раффи Ованнисяна, - в союзе с президентом Армении, героем Арцахской освободительной борьбы Сержем Саргсяном выступить с единым заявлением во имя безопасной, обеспеченной Республики Армения, безопасности и благополучия Нагорно-Карабахской Республики и, наконец, в поддержку всего армянства.  А есть ли та идея, консолидировавшись вокруг которой наш народ выйдет победителем на общегосударственных выборах? Разумеется, есть. Это принятие всеми кандидатами в президенты Армении совместного заявления (выделено мною – К. А.), которое вберет в себя самую сокровенную и заветную идею всей нашей нации – Обеспеченную Родину. С уверенностью можно сказать, что прогрессивный мир действительно зауважает наше единство и единение в этом жизнеутверждающем вопросе. Но считаю также не менее важным, что при этом армянство всего мира будет гордиться кандидатами в президенты Республики Армения», – выступил с просьбой-предложением к любимым соперникам Сержа Саргсяна Арташес Гегамян (см. http://regnum.ru/news/fd-abroad/armenia/1617740.html ).
В своей статье размером с лаваш Гегамян выразил обеспокоенность в связи с тем, что предстоящее избирательное мероприятие может быть пробойкотировано обществом, и по этой причине поспешил выступить с предложением объединения основных кандидатов в президенты под лозунгом «К обеспеченной Армении», в качестве бонуса расщедрившись в адрес «соперников» словами похвалы.  «Соперники», в свою очередь, не заставили Гегамяна долго ждать и приступили к делу.
Хотел бы привлечь внимание читателей на то обстоятельство, что Гегамян обратился со страниц «Регнума» к Раффи, Паруйру и Гранту 26-го января. Уже 28-го января указанные три кандидата выступили с совместным заявлением, чем, по сути, выполнили требование Гегамяна.
Фактически, достаточно было апологету Евразийского союза Гегамяну сделать один  «мощный»  геополитический анализ и раскрыть «заговор» Запада против Армении и позиционирующего себя прозападником Сержа Саргсяна, а также обеспокоиться вопросом бойкота предстоящих выборов и польстить трем кандидатам, чтобы Раффи, Паруйр и Грант распространили совместное заявление.
Как известно, ставшие любимчиками властных СМИ Ованнисян, Айрикян и Багратян на днях выступили с призывом активного участия в выборах, не забыв перед этим отметить, что до сих пор у нас не удавалось сформировать власть посредством выборов. То есть, с одной стороны эти трое заявляют, что пока не удавалось изменить что-либо посредством выборов, однако на этот раз удастся, следовательно – необходимо принять участие в голосовании. Кстати, это полностью умещается в сценарий президентского дворца, поскольку для того, чтобы заранее сфальсифицированные выборы сошли им с рук и они получили «добро» внешних сил, власти должны всего лишь не допустить в день голосования пустых избирательных участков, и этот вопрос они хотят решить посредством удостоившихся похвалы Гегамяна людей.
Очевидно, что функцией этих трех «соперников» является обеспечение конкурентного фона и легитимности превратившимся в фарс выборам. Самым отвратительным здесь является то, что делают они всё это под курацией Гегамяна.