Դավիթ Ջամալյան. «Ադրբեջանական կողմը հանրային դիվանագիտությունը կարող է շահարկել»
-Մենք կարծես չենք նկատում Ադրբեջանում կատարվող վտանգավոր դրսևորումները և փորձում ենք ձևացնել, թե ամեն ինչ նորմալ է, ու նրանց հետ գնում ենք երկխոսության: Ըստ իս, նման երկխոսությունն ի սկզբանե դատապարտված է տապալման,-«Արմատ» ակումբում խոսելով ադրբեջանցիների հետ հանրային դիվանագիտության դրսևորումների մասին՝ ասել է «Armenianhouse.org» էլեկտրոնային գրադարանի տնօրեն Կարեն Վրթանեսյանը:
Նրա հաղորդել է, որ ադրբեջանական մտավորականները, ի նշան հայ մտավորականների հետ երկխոսության, նախատեսում են այս տարվա հուլիսին փոխայցեր կազմակերպել Ստեփանակերտ, Երևան և Բաքու:
-Եթե հանդիպման է գնում հայ մտավորականը կամ Հայաստանի քաղաքացին,  իր մեջ պետք է կրի մի դիրքորոշում' եթե ես հարաբերվեմ ադրբեջանցու հետ, դա չի տարածվի իմ ազգային սովորությունների վրա: Եթե մենք կրենք մի հստակ դիրքորոշում, որ մեր ազգային խնդիրները որևէ առնչություն չունեն մեկ-երկու հանդիպման հետ, ապա դրանք վտանգավոր չեն կարող լինել,- ասել է հոգեբանական գիտությունների թեկնածու, ռազմական հոգեբան Դավիթ Ջամալյանը։
Նա նշել է, որ նման հանդիպումների ժամանակի ադրբեջանական կողմը միշտ պատրաստված է լինում, իսկ հայկական կողմից լուրջ պատրաստվածություն չկա, և վտանգավորը հենց դա է։ Դավիթ Ջամալյանը վստահեցրել է, որ այս նախաձեռնությունը ադրբեջանական դիրքորոշումները մեզանում հասունացնելու փորձ է։

Давид Джамалян: «Азербайджанская сторона может спекулировать общественной дипломатией»
«Мы будто бы не замечаем происходящих в Азербайджане опасных проявлений и пытаемся сделать вид, что всё нормально, и идем с ними на диалог. По-моему, подобный диалог изначально обречен на провал», - сказал директор электронной библиотеки «Armenianhouse.org», Карен Вртанесян, говоря в клубе «Армат» о проявлениях общественной дипломатии с азербайджанцами.
Он сообщил, что азербайджанские интеллигенты, в знак диалога с армянскими интеллигентами, предусматривают в июле этого года организовать взаимные визиты в Степанакерт, Ереван и Баку.
«Если на встречу идет армянский интеллигент или гражданин Армении, он должен держаться позиции: если я буду иметь отношения с азербайджанцем - это не распространится на мои национальные привычки. Если мы будем иметь твердую позицию, о том, что наши проблемы не связаны с одной-двумя встречами, то они не могут быть опасными», - сказал кандидат психологических наук, военный психолог Давид Джамалян.
Он отметил, что во время подобных встреч азербайджанская сторона всегда бывает подготовлена, а у армянской стороны серьезной подготовленности нет и именно это опасно. Давид Джамалян заверил, что эта инициатива - попытка привить нам азербайджанские позиции.