«Սամցխե - Ջավախքի» հայկական հասարակական կազմակերպությունների խորհրդի հայտարարությունը
Ցավով տեղեկացանք, որ «Ֆրիդրիխ Նաումանի» անվան գերմանական հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, նախապես կազմված ծրագրով, Թբիլիսիում կազմակերպված միջոցառմանը մասնակցելու համար, հունիսի 19-ին, ժամը 21-ի սահմաններում, Հայաստանից Վրաստան մեկնող խումբը, որի կազմում ընդգրկված են եղել ՀՀ Ազգային ժողովի պատգամավոր, ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության անդամ, «Ջավախք» հայրենակցական միության նախագահ Շիրակ Թորոսյանը, ՀՀ վարչապետի նախկին խորհրդական Ստեփան Մարգարյանը, «Հզոր Հայրենիք» կուսակցության նախագահ Վարդան Վարդապետյանը և ՀՀ ԱԺ նախկին պատգամավոր Վահե Հովհաննիսյանը, չի կարողացել ամբողջ կազմով մուտք գործել Վրաստան: Սադախլոյի անցակետում Վրաստանի սահմանապահ ծառայությունները, թույլատրելով խմբի 3 անդամների մուտքը Վրաստան, հայտարարել են, որ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանի մուտքը Վրաստանի տարածք արգելված է (անգամ այն դեպքում երբ նա ներկայացրել է ՀՀ դիվանագիտական անձնագիրը):
Չնայած հայկական խմբի կողմից տեղեկացվել է, որ նախապես պայմանավորվածության համաձայն, Թբիլիսիում քննարկումների թեմաներն են հայ-վրացական հարաբերությունների, Վրաստանի ազգային փոքրամասնությունների, տարածաշրջանային ինտեգրացիայի հետ կապված խնդիրները և հայկական խումբը պետք է հանդիպումներ ունենա Վրաստանի արտգործնախարարության, ռեինտեգրացման նախարարության, մի շարք հասարակական կազմակերպությունների և մամուլի ներկայացուցիչների հետ ու ներկայացվել է նախապես ստացված հրավերը, նորից վրաստանի անվտանգության ծառայությունները չեն թույլատրել Շիրակ Թորոսյանի մուտքը Վրաստան:
Անարդյունք է անցել անգամ Վրաստանի սահմանապահ ծառայությունների կողմից անվատանգության կենտրոնական մարմիններին դիմելու փորձը: Ի նշան բողոքի հայկական խումբը վերադարձել է Հայաստան:
ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Շիրակ Թորոսյանը, ինչպես ՀՀ խորհրդարանում, այնպես էլ ամենատարբեր միջոցառումներում, միշտ հանդես է եկել հայ-վրացական բարիդրա-ցիական հարաբերությունների և Վրաստանում ապրող հայության ազգային գործունեու-թյան կազմակերպման ու կարգավորման մի ամբողջ համակարգի ձևավորման օգտին: Մենք միշտ բարձր ենք գնահատել Սամցխե-Ջավախեթի նահանգի հայության հետ կապված հարցերի, տարածաշրջանում կուտակված հիմնախնդիրների հաղթահարման կար&որագույն ուղղությունների, տնտեսական ու սոցիալական բազմաթիվ հիմնահար-ցերի լուծման գործում «Ջավախք» հայրենակցական միության և նրա նախագահ Շիրակ Թորոսյանի ակտիվ դիրքորոշումը:
Խստորեն դատապարտելով տեղի ունեցած դեպքը, մենք դիտավորություն ենք տեսնում Վրաստանի Նախագահի Հայաստան կատարելիք այցի նախօրեին վրացական իշխանությունների կողմից կատարված նման քայլի մեջ և պահանջում ենք Վրաստանի համապատասխան ծառայություններից, անհապաղ վերացնել ստեղծված խոչընդոտը,  պարզաբանում տալ նշված դեպքի կապակցությամբ և պատժել դիտավորությամբ կազմակերպված այս թշնամական քայլի կազմակերպիչներին:

Заявление совета армянских общественных организаций «Самцхе-Джавахка»
С сожалением сообщаем, что 19 июня в районе 21:00, группа, направлявщаяся из Армении в Грузию для участия в мероприятии, организованного в Тбилиси по инициативе немецкого фонда имени «Фридриха Наумана», по заранее составленной программе, не смогла полным составом въехать на территорию Грузии. В составе группы были депутат Национального Собрания РА, член фракции РПА НС, председатель земляческого союза «Джавахк» Ширак Торосян, бывший советник премьер-министра РА Степан Маркарян, председатель партии «Могучая Родина» Вардан Вардапетян и бывший депутат НС РА Ваге Ованисян,
На проходном пункте Садахло пограничные службы Грузии, разрешив въезд 3 участников группы, заявили, что въезд на территорию Грузии депутата НС Ширака Торосяна - запрещен (даже в том случае, когда он представил дипломатический паспорт РА).
Хотя армянская группа сообщила о предварительной договоренности, согласно которой темами обсуждений в Тбилиси будут армяно-грузинские отношения, национальные меньшинства Грузии, вопросы, связанные с региональной интеграцией, и что армянская группа должна провести встречи с МИД Грузии, Министерством реинтеграции, рядом общественных организаций и представителями прессы, и представила заранее полученное приглашение, тем не менее, службы безопасности Грузии не разрешили въезд Ширака Торосяна в Грузию.
Безрезультативной оказалась даже попытка пограничных служб Грузии обратиться в центральные органы безопасности. В знак протеста армянская группа вернулась в Армению.
Депутат НС РА Ширак Торосян, как в парламенте РА, так и на самых различных мероприятиях, всегда выступал в пользу добрососедских отношений между Арменией и Грузией, организации и упорядочения национальной деятельности проживающего в Грузии армянства и формирования одной целой системы. Мы всегда высоко ценили активную позицию земляческого союза «Джавахк» и его председателя Ширака Торосяна в деле решения вопросов, связанных с армянами района Самцхе-Джавахети, по важнейшему направлению преодоления накопившихся в регионе многочисленных экономических и социальных проблем.
Строго осуждая произошедший случай, мы видим умысел в подобном шаге грузинских властей накануне предстоящего визита президента Грузии в Армению и требуем от соответствующих служб Грузии незамедлительно пересмотреть создавшееся препятствие, дать пояснения в связи с указанным случаем и наказать организаторов этого намеренно организованного враждебного шага.