Սերժ Սարգսյանի չեռնենկոյացումը
Ինչպիսի ընթացք ու ավարտ էլ ունենա հետընտրական րաֆֆիապատումը, միևնույն է, Սերժ Սարգսյանի լեգիտիմության զրոյական վիճակը դրանից չի փոխվելու, և նա մնալու է «կաղ բադ» նախագահի կարգավիճակում։ Ավելին, Սերժ Սարգսյանն այս ընտրությունների արդյունքում շատ ավելի վատ վիճակում է հայտնվել, քան նույնիսկ 2008թ. նախագահական ընտրությունների ժամանակ, և ահա թե ինչու։
Հինգ տարի առաջ Սերժն ուներ գրեթե զրոյական հանրային աջակցություն, բայց լեգիտիմ էր իշխանական վերնախավի, պետական ապարատի ու խոշոր բիզնեսի համար, ինչը Հայաստանի տիպի երկրներում ավելի կարևոր գործոն է, քան հանրային լեգիտիմությունը։ Բացի այդ՝ հասարակության մի փոքր շերտ կար, որ ինչ–որ ակնկալիքներ ուներ Սերժ Սարգսյան–Տիգրան Սարգսյան զույգից, քանզի նրանք լիուլի խոստումներ էին տվել։ Այժմ հասարակության այդ փոքրաթիվ շերտն էլ որևէ հույս չի կապում «նախաձեռնողական» այս իշխանության հետ։ Մարդիկ համոզվել են, որ գործ ունեն դեմագոգ և ցինիկ ղեկավարների հետ։
Վերջին հինգ տարիներին արձանագրված ձախողումները և «մեկ օլիգարխի տնտեսություն» կառուցելու ձգտումները Ս. Սարգսյանին, մեծ հաշվով, զրկեցին իշխանական բուրգի ներսում ունեցած վարկանիշից և վստահությունից։ Նրան խորապես չի վստահում նաև խոշոր բիզնեսի ճնշող մեծամասնությունը։ Դա նշանակում է, որ Սերժը, բառիս բուն իմաստով, մենակ է մնացել, իսկ նրա թիմ կոչվածը բաժանվել է միմյանց ոչնչացնելու պատրաստ թևերի։
Ճիշտ է, մասերի բաժանված թիմը փետրվարի 18–ին կարողացավ վերջին ճիգերը գործադրել և  կյանքի կոչել «Վերարտադրություն» օպերացիան, բայց դա, պատկերավոր ասած, ֆիզիկապես ու բարոյապես մաշված մեքենայի շարժիչի վերջին թխկթխկոցներն են. իշխանությունն այժմ թուլացած է, ինչպես երբևէ, իսկ Սերժին լուրջ չեն ընդունում անգամ իր աշխատակազմում։ Քանզի բոլորը, այդ թվում՝ իշխանության տարբեր թևերը, տեսան, որ «գյոզալական» ընտրություններն անգամ չեն օգնում Սարգսյանին, ու նա պարտվում է նույնիսկ «վարսավիրանոցային» PR անող Րաֆֆի Հովհաննիսյանին։
Այս ամենը վկայում է, որ Սերժ Սարգսյանը Բրեժնևի տիպի գործչից աստիճանաբար վերածվում է փտած ՍՍՀՄ–ի վերջին ղեկավարներից մեկի՝ Չեռնենկոյի։
Ինչպես հայտնի է, կիսամեռ Չեռնենկոն ղեկավար նշանակվեց իրար բզկտող պոլիտբյուրոյականների ժամանակավոր կոմպրոմիսի շնորհիվ։ Կուսնոմենկլատուրայի տարբեր թևերը իշխանության բաժանման հարցում ոչ մի կերպ համաձայնության չէին կարողանում գալ Անդրոպովի մահից հետո։ Արդյունքում որոշվեց ժամանակավորապես գենսեկ դարձնել մի շարք անբուժելի հիվանդություններով տառապող և համարյա մահվան մահճում գտնվող Չեռնենկոյին, մինչև որ տարբեր խմբավորումները կհասցնեին իրար մեջ պարզել, թե ով է լինելու իրական իշխանության կրողը։ Ասել է թե՝ Չեռնենկոն ընդամենը տեղապահ էր։
Նույնանման մի իրավիճակ է իշխանական բուրգի ներսում։ Հին ու նոր ՀՀԿ–ականները, կամ այլ կերպ ասած՝ հին «օլիգարխներն» ու բոլշևիկյան գաղափարախոսությամբ առաջնորդվող երիտօլիգարխները, միասնական տեսակետ ունեն Սերժ Սարգսյանին նախագահի աթոռի տեղապահ նշանակելու, բայց տարակարծիք են ապագա իշխանության բաժանման հարցում։
Թշնամական թևերի բաժանված Սերժ Սարգսյանի թիմ կոչվածն առերևույթ ծափ է տալիս 58 տոկոս «խփած» մարդուն այնպես, ինչպես որ սովետի ժամանակ ծափ էին տալիս քաղբյուրոյականները ծերունական մառազմով տառապող Բրեժնևին կամ կիսամեռ Չեռնենկոյին։ Իրականում բոլորն, այսպես ասած, դուրս են գրել Սարգսյանին, քանզի ներսից գիտեն, թե ով է նա և որքան հեռու է լիդեր լինելուց։
Իշխանական բուրգը և բիզնես–էլիտան տեսավ, որ այս ընտրությունները նախևառաջ անլրջացան հենց Սերժի՛, այլ ոչ թե Պարույրի, «էպոսագետի», Բագրատյանի կամ Րաֆֆիի պատճառով։  Տեսավ ու համապատասխան հետևություններ է անում։
Թե ինչով կավարտվի Սերժի չեռնենկոյացումը, կերևա առաջիկայում։ Մեկ բան ակնհայտ է. չեռնենկոների գոյությունը պետական կառավարման համակարգի ղեկին՝ վատ նշան է։ Հետևաբար՝ պետք է ձև գտնել Սովետի ճակատագրից խուսափելու համար։ Այդ հարցում, ի դեպ, խեղկատակությունը լավագույն տարբերակը չէ։

Саргсян превращается в Черненко
Какое бы развитие и окончание ни получила поствыборная одиссея Раффи, всё равно, нулевая легитимность Сержа Саргсяна от этого не повысится, и он останется в статусе «хромой утки». Более того, в результате этих выборов Серж Саргсян оказался в гораздо худшей ситуации, чем даже во время президентских выборов 2008 года.
Дело в том, что пять лет назад у Сержа была почти нулевая общественная поддержка, но он был легитимен для властной элиты, госаппарата и крупного бизнеса, что в подобных Армении странах является более важным фактором, чем общественная легитимность. Кроме того, был небольшой сегмент общества, который связывал с Сержем Саргсяном и Тиграном Саркисяном определенные ожидания, поскольку они успели понаобещать с три короба. Сейчас не осталось и этих ожиданий. Люди убедились, что имеют дело с демагогами и циниками.
Зафиксированные за последние пять лет провалы и попытки построить «экономику одного олигарха», по большому счету, лишили Саргсяна рейтинга и доверия внутри властной пирамиды. Ему не доверяет и подавляющее большинство крупного бизнеса. Это означает, что Серж, в прямом смысле слова, остался в одиночестве, а его так называемая команда разделилась на готовые уничтожить друг друга крылья.
Правда, 18-го февраля разделенная на части команда смогла приложить последние усилия и  провести операцию «Воспроизводство», но, образно говоря, это было последним постукиванием двигателя физически и морально износившейся машины. Власть сейчас ослаблена как никогда, а Сержа серьезно не воспринимают даже в его аппарате, поскольку все, в том числе различные крылья власти, увидели неспособность «красивых» выборов помочь Саргсяну, так как он проигрывает даже делающему пиар на походе в парикмахерскую Раффи Ованнисяну.
Всё это говорит о том, что Серж Саргсян постепенно превращается из деятеля брежневского типа в одного из последних руководителей прогнившего СССР – Черненко.
Как известно, полуживой Черненко был назначен руководителем в результате временного компромисса между грызущимися друг с другом членами политбюро. Различные крылья партийной номенклатуры никак не могли поделить власть после смерти Андропова. В итоге, было принято решение временно назначить генсеком страдающего рядом неизлечимых заболеваний и находящегося практически при смерти Черненко, чтобы различные группировки сумели договориться между собой, кто будет носителем реальной власти. То есть Черненко был всего лишь временным лицом.
Схожая ситуация сейчас и в нашей властной пирамиде. Старые и новые члены РПА или, иначе говоря, старые «олигархи» и руководствующиеся большевистской идеологией младоолигархи, единогласны в вопросе сохранения Сержа Саргсяна на президентском посту в качестве временного лица, однако их взгляды рознятся в вопросе последующего дележа власти.
Сегодня разделенная на враждующие между собой крылья команда Саргсяна, по сути, приветствует овациями «набранные» 58% так же, как в свое время члены Политбюро аплодировали страдающему маразмом Брежневу или полуживому Черненко. В действительности же все сделали ставку на Саргсяна, поскольку им известно, кем он является на самом деле и насколько он далек от того, чтобы быть лидером.
Властная оппозиция и бизнес-элита увидела, что данные выборы потеряли свою серьезность, прежде всего, из-за самого Сержа, а не Паруйра, «эпосоведа», Багратяна или Раффи, и после этого сделала соответствующие выводы.
Чем же все-таки завершится процесс по превращению Сержа в Черненко, станет видно в ближайшее время. Одно очевидно: пребывание деятелей наподобие Черненко у руля государства – плохой признак. Следовательно, нужно найти способ избежать участи страны Советов. Кстати, шутовство в этом вопросе – не самый лучший вариант.