Սերժ–Րաֆֆի «երկխոսությունը» հայտնվել է փակուղային վիճակում։
Դատե՛ք ինքներդ. Րաֆֆի Հովհաննիսյանը Սերժ Սարգսյանից պահանջում է ՀՀԿ–ի հետ միասին գնալ արտահերթ խորհրդարանական ընտրությունների։ Սերժը չի ուզում։ ՀՀԿ ղեկավարը պնդում է, որ իրավատերը, պատկերավոր ասած, մի զրո ավել է պահանջում և պետք է բավարարվի Սահմանադրական փոփոխությունների հանձնաժողովում թամաշաներ կազմակերպելով։
Րաֆֆին ու իր թիմակիցներն ագրեսիվ ձևով պահանջում են, որ Սերժը գա Ազատության հրապարակ ու բարև տա տասներորդ օրը հրապարակի նստարաններից մեկը պաշարած մարդուն, իսկ Սերժը «պասլատ» է անում։
Րաֆֆին ու իր թիմակիցները կցվել են երիտօլիգարխիային և հույս են հայտնում, որ Սերժը ականջալուր կլինի իր «ողջախոհ» թիմակիցներին, ու երկար սպասված «երկխոսությունը» կկայանա, իսկ Սերժն էլ հայտարարում է, թե գամ հրապարակ, որ ի՞նչ անեմ։
Փաստորեն, Րաֆֆին ուզում է «երկխոսացվել», բայց Սերժը չի ուզում։ Ավելի ճիշտ՝ Սերժն ուզում է, բայց էժանով, իսկ Րաֆֆին հայտարարում է, որ դա փշրանք է, այսինքն՝ ինքնանվաստացման գնով պատառ է ուզում։
Մի խոսքով՝ անհարմար բան է ստացվում։
Եթե այս ամենին ավելացնում ենք նաև այն, որ Րաֆֆիի՝ «Միայն իմ դիակի վրա» խոստում–շանտաժ–սպառնալիքը չի ենթադրում որևէ կոմպրոմիս և որևէ զիջում՝ բացի Սերժի ինքնաբացարկից կամ Րաֆֆիի, հեռու տնից տեղից, մահից, ապա պատկերն արդեն տրագիկոմիկական է դառնում։
Թե ինչպես են համատեղվելու դիակն ու «երկխոսությունը», մի քիչ դժվար է պատկերացնել։
Գագիկ Ջահանգիրյանի՝ թևավոր դարձած ձևակերպման համաձայն՝ հնարավոր չէ հա՛մ հաճույք ստանալ, հա՛մ կույս մնալ։ Րաֆֆին հույս ունի, որ հնարավո՛ր է։
Դե Րաֆֆին «կրեատիվ» մոտեցումների կողմնակից է. եթե ասում է հնարավոր է, ուրեմն հնարավո՛ր է։ Հո հենց այնպե՞ս չէր այդ կարգախոսն ընտրել։
Ի դեպ, մի ժամանակ Արտաշես Գեղամյանն ու Արթուր Բաղդասարյանն էլ էին մտածում, որ հնարավոր է «դհոլություն» անել ու ժողգործիք չդառնալ։ Նրանք էլ բավական «կրեատիվ» մտքի տեր անձնավորություններ էին ու հաջողացրին ՀՀԿ–ի հետ միասնաբար մասնակցել խորհրդարանական ընտրություններին։

«Диалог» Сержа Саргсяна и Раффи Ованнисяна зашел в тупик. Судите сами: Раффи требует от Сержа, чтобы они совместно с РПА пошли на внеочередные  парламентские выборы. Серж не хочет этого. Руководитель РПА настаивает, что «праводержец», образно говоря, просит на один ноль больше и должен удовлетвориться организацией шоу в Комиссии по конституционным изменениям.
Раффи и члены его команды агрессивно требуют от Сержа прийти на площадь Свободы и поприветствовать того, кто уже десятый день как захватил одну из лавочек на площади, однако Серж посылает их куда подальше.
Раффи и члены его команды примкнули к младоолигархии и надеются, что Серж прислушается к своим «здравомыслящим»  товарищам по команде, и так долго ожидавшийся «диалог» состоится. Однако Серж не перестает удивляться, для чего ему туда идти.
Фактически, Раффи хочет «диалогизироваться», но этого не хочет Серж. Вернее, Серж хочет, но задешево, а Раффи заявляет, что это крохи, то есть ценой самоунижения хочет получить кусок побольше.
Словом, неудобно как-то получается.
Если ко всему этому добавить также то, что обещание-шантаж-угроза «Только через мой труп» не предполагает какого-либо компромисса или какой-либо уступки, кроме отставки Сержа или, не дай Бог, смерти Раффи, то картина уже становится трагикомичной.
Трудно представить, как все-таки будут сочетаться труп и «диалог».
Согласно ставшему крылатым выражению Гагика Джангиряна, невозможно получить удовольствие и одновременно сохранить девственность. Раффи надеется, что это возможно.
Раффи является сторонником креативных подходов, и если он говорит что возможно, то значит – возможно.
Кстати, в одно время Арташес Гегамян и Артур Багдасарян тоже думали, что они могут заниматься «барабанством», не превращаясь при этом в клиентов.  Они тоже обладали «креативным» мышлением, поэтому совместно с РПА приняли участие в парламентских выборах.