Ստեղծվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհուրդ
Ելնելով Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության ոլորտում ընթացող բարեփոխումների պահանջներից, զինված ուժերի նկատմամբ հասարակական վերահսկողության խստացման և զինված ուժերում մարդու իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության նպատակով ստեղծվում է ՀՀ պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհուրդ՝ կազմված գիտության, կրթության, բնապահպանության, սպորտի, առողջապահության բնագավառների, Հայ Առաքելական եկեղեցու մեկական և մշակույթի բնագավառի, հասարակական կազմակերպությունների ու Հայաստանի Հանրապետությունում բնակվող ազգային փոքրամասնությունների երկուական ներկայացուցիչներից:
Հայաստանի Հանրապետության պաշտպանության նախարարին առընթեր հասարակական խորհրդում ընդգրկվել ցանկացողները մինչև 2009 թվականի հունիսի 30-ը պետք է Պաշտպանության նախարարության տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչություն ներկայացնեն դիմում, անձնագրի պատճենը, ինքնակենսագրություն, իրեն ներկայացրած կազմակերպության երաշխավորագիրը, կազմակերպության կանոնադրությունը և գործունեության համառոտ նկարագրությունը:

При министерстве обороны РА создается Общественный Совет
Исходя из требований, появляющихся в процессе проведения реформ в сфере обороны РА, для усиления общественного контроля над вооруженными силами РА и защиты прав и свобод граждан, находящихся на службе в армии, создается Общественный совет при министре Обороны Армении. В состав совета войдут по одному представителю от науки, образования, экологии, спорта, здравоохранения, Армянской Апостольской Церкви и по два деятеля из сферы культуры, общественных организаций и от национальных меньшинств, проживающих в Армении.
Желающие стать членами Общественного совета при министре обороны Армении, должны до 30 июня 2009 года представить в ведомство по информации и связям с общественностью Министерства обороны РА документы (обращение, копия паспорта, автобиография, гарантия представляемой ими организации, краткое описание деятельности и устава организации).