Հայաստանը զենք չի մատակարարել Լիբիային
ՀՀ ԱԳՆ Մամուլի խոսնակ Տիգրան Բալայանի «Արմենպրես»-ի հետ զրույցում մեկնաբանել է մամուլում հայտնված լուրերը, թե Լիբիայի դեմ պատժամիջոցների հարցով աշխատանքային խումբը ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդին ներկայացրած զեկույցում նշում է, թե Հայաստանը զենք է մատակարարել Լիբիա` չնայած գործող պատժամիջոցներին:
«Լիբիային նվիրված ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի 1973 բանաձևի համաձայն ստեղծված փորձագետների խմբի փետրվարի 15-ի զեկույցում չկա նման ձևակերպում, թե իբրև Հայաստանից զենք է մատակարարվել Լիբիա և ընդհանրապես որևիցե մեղադրանք Հայաստանի նկատմամբ բացակայում է։
Զեկույցում, որը հասանելի է ՄԱԿ-ի կայքէջում, նշված են Լիբիա ռազմական նշանակության ապրանքների տեղափոխման հետ առնչություն ունեցող, տարբեր` այդ թվում նաև ՆԱՏՕ-ի անդամ երկրներում գրանցված մի շարք մասնավոր ընկերություններ: Այդ շարքում հիշատակվում են նաև հայաստանյան գրանցում ունեցող երկու ընկերություն:
Հայաստանն՝ ի պատասխան փորձագետների խմբի հարցման, ամբողջական և սպառիչ տեղեկատվություն է տրամադրել վերոհիշյալ ընկերությունների և նրանց գործունեության մասին»,- ասել է նա:

Армения не поставляла оружие Ливии – пресс-секретарь МИД
В докладе экспертов СБ ООН от 15 февраля нет формулировок о том, что Армения поставляла оружие Ливии в обход санкциям и вообще отсутствуют обвинения в адрес Армении. Об этом заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян, отвечая на вопрос «Арменпресс» о том, что в СМИ появилась информация, будто в вышеуказанном отчете говорится о поставках вооружений Ливии со стороны Армении.
По его словам, в докладе, которые доступен на сайте ООН, отмечается ряд частных компаний, зарегистрированных в том числе в странах-членах НАТО и связанных с поставками в Ливию продукции военного назначения. В их числе указаны две компании, зарегистрированные в Армении.
«Армения в ответ на запрос экспертов предоставила полную и исчерпывающую информацию по указанным компаниям и их деятельности», - отметил Тигран Балаян