Վարդան Օսկանյանն ու Թյորբորն Յագլանդը քննարկել են Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրությունները
Այսօր Ազգային ժողովի «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Վարդան Օսկանյանը հանդիպում ունեցավ պաշտոնական այցով Երևանում գտնվող Եվրոպայի խորհրդի քարտուղար Թյորբորն Յագլանդի հետ:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Հայաստանում փետրվարի 18-ին կայացած նախագահական ընտրություններն ու դրանց հաջորդած իրադարձությունները, Երևանի ավագանու առաջիկա ընտրությունները, երկրում առկա քաղաքական իրավիճակն ու կառուցվածքային հնարավոր փոփոխությունները, Հայաստանի համագործակցությունը եվրոպական կառույցների հետ և Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը:
Վարդան Օսկանյանը գոհունակություն հայտնեց, որ Եվրոպայի խորհրդի նախարարների խորհրդում Հայաստանի նախագահության շրջանը համընկնում է Հայաստանում տեղի ունեցող քաղաքական կարևոր գործընթացների հետ, ինչը կարող է պարտավորեցնող դրական ազդեցություն ունենալ երկրում ժողովրդավարության վրա: Վարդան Օսկանյանը նշեց, որ այսօր Հայաստանում ժողովրդավարության զարգացման հիմնական խոչընդոտը քաղաքական հակակշիռների բացակայությունն է և հույս հայտնեց, որ մայիսի 5-ին Երևանի ավագանու ընտրություններում հնարավոր կլինի Հայաստանի քաղաքական համակարգում սկիզբ դնել այդ մեխանիզմին:
Վարդան  Օսկանյանը կոչ արեց, որ Եվրոպայի խորհուրդն առավել ակտիվ ներգրավվածություն ունենա Հայաստանի և Եվրոպական Միության միջև Ասոցացման պայմանագրի ստորագրումից հետո դրա դրույթների իրականացման մոնիթորինգը ապահովելու հարցում:

Вардан Осканян и генсек СЕ обсудили предстоящие выборы в Совет старейшин Еревана
Сегодня член парламентской фракции «Процветающая Армения» Вардан Осканян встретился с генсеком Совета Европы Турборном Ягландом, находящимся  в Армении с официальным визитом.
В ходе встречи были обсуждены прошедшие 18 февраля президентские выборы и последующие за выборами процессы, предстоящие выборы в Совет старейшин Еревана, нынешняя политическая ситуация в стране и возможные структурные изменения, сотрудничество Армении с европейскими структурами и Карабахский конфликт.
Вардан Осканян выразил удовлетворение в связи с тем, что председательство Армении в комитете министров СЕ совпадает с важными политическими процессами в Армении, что может положительно сказаться на демократии. Осканян отметил, что основным препятствием развития демократии в Армении является отсутствие противовесов. Он выразил надежду, что предстоящие 5 мая выборы в Совет старейшин Еревана создадут основы для возникновения механизмов противовесов.
Он также призвал СЕ к активной вовлеченности в вопросе обеспечения мониторинга за реализацией положений договора об Ассоциации между Арменией и ЕС.