Ֆինլանդիայի դեսպանը հավատարմագրերի պատճենը հանձնեց նախարար Նալբանդյանին
Մայիսի 6-ին ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանն ընդունեց Հայաստանում Ֆինլանդիայի նորանշանակ դեսպան Քրիստեր Միխելսոնին (նստավայրը՝ Հելսինկի)` հավատարմագրերի պատճենի հանձնման կապակցությամբ:
Շնորհավորելով դեսպանին նշանակման առթիվ՝ Էդվարդ Նալբանդյանը հաջողություն մաղթեց նրան և հույս հայտնեց, որ նա իր գործունեությամբ կնպաստի տարբեր ոլորտներում հայ-ֆիննական փոխգործակցության զարգացմանը:
Նախարարը հավելեց, որ Հայաստանը շահագրգռված է զարգացնել քաղաքական երկխոսությունը Ֆինլանդիայի հետ՝ բարձր մակարդակի փոխայցելությունների, ԱԳՆ-երի խորհրդատվությունների անցկացման, խորհրդարանական դիվանագիտության միջոցով։ Նշվեց առևտրատնտեսական համագործակցության ակտիվացման, ինչպես նաև իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնման անհրաժեշտությունը:
Շնորհակալություն հայտնելով ընդունելության համար՝ դեսպան Միխելսոնը նշեց, որ Ֆինլանդիան կարևորում է Հայաստանի հետ համակողմանի համագործակցության զարգացումը, փոխգործակցությունը ԵՄ Արևելյան գործընկերության շրջանակներում:

Глава МИД Армении принял нового посла Финляндии
Министр иностранных дел РА Эдвард Налбандян сегодня принял новоназначенного посла Финляндии в Армении Кристера Михельсона в связи с вручением копии верительных грамот, сообщает пресс-служба МИД Армении.
Поздравив посла с назначением, Налбандян пожелал ему удачи в его дальнейшей деятельности и выразил надежду, что посол будет способствовать развитию армяно-финского взаимодействия в различных сферах.
Министр добавил, что Армения заинтересована в развитии политического диалога с Финляндией посредством взаимных визитов на высоком уровне, консультаций между министерствами иностранных дел, парламентской дипломатии. Была отмечена необходимость развития торгово-экономических отношений, а также расширения договорно-правового поля.
Поблагодарив за прием, посол Михельсон отметил, что Финляндия придает важность всестороннему развитию сотрудничества с Арменией, взаимодействие в рамках Восточного партнерства ЕС.