Այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները այցելելու են տարածաշրջան
Այսօր ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահները այցելելու են տարածաշրջան: Նման պայմանավորվածություն է ձեռք բերվել մայիսի 17-ին Կրակովում տեղի ունեցած Հայաստանի և Ադրբեջանի ԱԳ նախարարներ Էդվարդ Նալբանդյանի ու Էլմար Մամեդյարովի հանդիպման ժամանակ:
Հիշեցնենք, որ երեկ Մոսկվայում կայացած ՌԴ–ի և Ադրբեջանի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովի և Էլմար Մամեդյարովի հանդիման ժամանակ Լավրովը հայտարարել էր՝ չպետք է շտապողական գնահատականներ տալ, թե լճացում է նկատվում, և բանակցություններից ոչինչ չի ստացվի:
Լավրովը նաև նշել էր, որ ԼՂ հակամարտության կարգավորման ստատուս-քվոն անընդունելի է ինչպես Ռուսաստանի, այնպես էլ հակամարտող երկու կողմերի համար:
«Եկեք վերցնենք Մադրիդյան այն 6 սկզբունքները, որն ընդունելի են Հայաստանի համար և այդ կմախքի վրա «միս դնենք», որը կոչվում է համապարփակ խաղաղ համաձայնություն»,-իր հերթին հայտարարել էր Մամեդյարովը:

Сегодня сопредседатели Минской группы ОБСЕ прибудут в регион
Сегодня сопредседатели Минской группы ОБСЕ совершат визит в регион. Договоренность о визите сопредседателей была достигнута 17 мая в ходе встречи министров иностранных дел Армении и Азербайджана в Кракове. 22 мая сопредседатели прибудут в Баку, а 23 мая – в Ереван.
О визите сопредседателей в регион вчера также заявил глава МИД России Сергей Лавров на брифинге после встречи с азербайджанским коллегой Эльмаром Мамедъяровым.
По словам Лаврова, статус-кво в урегулировании Карабахского конфликта неприемлем как для России, так и для обеих конфликтующих сторон.
«Для России статус-кво неприемлем, потому что это наши соседи, наши друзья, а стабильность и спокойствие на Кавказе являются для России одним из приоритетов внешней политики», - отметил, в частности, Лавров.