«Բարևի» և «մտածողության» հեղափոխության ռահվիրաները
Ինչպես հայտնի է, Րաֆֆի Հովհաննիսյանը հացադուլի էր նստել՝ Սերժ Սարգսյանից պահանջելով պաշտոններ և ՀՀԿ–ի հետ միասնաբար ԱԺ արտահերթ ընտրությունների մասնակցության ապահովում։
Րաֆֆու թիմակիցներն էլ իրենց հերթին հայտարարում էին (են), թե «Բարևի» հեղափոխության բուն նպատակն իշխանության «ողջախոհ» երիտթևին աջակցելն է։
Ուշագրավն այն է, որ Րաֆֆի հեղափոխական Հովհաննիսյանը և իր ոչ պակաս հեղափոխական ընկներները հրապարակներում պայքարում էին ոչ թե «ազատամարտի ռահվիրայի», այլ ԲՀԿ–ի դեմ, բայց «իրավատերը» Գագիկ Ծառուկյանին հանդիպելով՝ նրան առաջարկում էր ԱԺ արտահերթ ընտրությունների գնալ միասնաբար՝ պատրաստակամություն հայտնելով ցուցակի առաջատարությունը զիջել ԲՀԿ առաջնորդին։
Փաստորեն, Րաֆֆին Սերժ Սարգսյանին հանդիպելիս առաջարկել է ՀՀԿ–«Ժառանգություն» ձևաչափը, իսկ Գագիկ Ծառուկյանին հանդիպելիս՝ ԲՀԿ–«Ժառանգություն»։ Այս ամենին զուգահեռ, նա միասնական ցուցակի շուրջը բանակցել է նաև ՀՅԴ–ի հետ։ Իսկ դա նշանակում է, որ Րաֆֆին եռակի կամ ավելի ճիշտ՝ քառակի խաղ է խաղացել ու փորձել է Շուրա Բալագանովի պես «լեյտենանտ Շմիդտի որդու» դերում հանդես գալ։
Եթե այս ամենին ավելացնենք նաև այն, որ «իրավատերը» Ազատության հրապարակում հավաքվածներին խոստացել էր Սերժի երդումը թույլ տալ միայն իր դիակի վրայով, ապա պարզ կդառնա, որ մեզանում «հեղափոխություն» կատեգորիան հեղափոխության է ենթարկվել։
Րաֆֆու «հեղափոխությունն» աննախադեպ էր։ Նրան հաջողվեց երկու ամսում փոշիացնել ԿԸՀ–ի հայտարարած կես միլիոն ձայները, ինչպես նաև հեղափոխություն անել ժուլիկության ոլորտում։
Րաֆֆին իր քայլերով այնպես արժեզրկեց «ընդդիմություն» և «հեղափոխություն» հասկացությունները, որ անգամ Տիգրան Սարգսյանն է հեղափոխական դարձել։ Բայց եթե Րաֆֆին բոլորին բարև տալով ու քծնելով էր ուզում պաշտոնի հասնել, ապա Տիգրանը վաղուց հասել է և առաջարկում է «մտածողությա՛ն» հեղափոխություն անել։
Ի դեպ, վարչապետն արդեն իսկ ցույց է տվել, թե ինչպես պետք է այդ հեղափոխությունն անել։ Նա էկոնոմիկայի նախարար է նշանակել մեկին, ում հետ տարիներ շարունակ պետբյուջեի միջոցների ներգրավմամբ տարատեսակ գործարքներ է կնքել։ «Ատակատային» ռիսկեր պարունակո՛ղ գործարքներ։
Սա, իրոք, նոր և հեղափոխական մոտեցում է տնտեսության «ատկատահեն» ոլոլորտներում։ Սա հենց այն «մտածողության» հեղափոխությունն է, որից խոսում էր Տիգրանը՝ ԱԺ–ում կառավարության ծրագիրը ներկայացնելիս։ Միայն «հեղափոխականը» կարող է իր բիզնես գործընկերոջը նշանակել էկոնոմիկայի, իսկ սիրելի գործընկերոջը՝ ֆինանսների նախարարի պաշտոններում։
Եվ այսպես, Հայաստանում հիմա երկու «հեղափոխական» կա՝ Րաֆֆին ու Տիգրանը։ Դա է պատճառը, որ այդ երկուսն իրար նկատմամբ մեծ համակրանքով են լցված։ Դա է նաև պատճառը, որ Րաֆֆին հանրահավաքների ժամանակ խոսում էր արտագաղթից ու անգործությունից, բայց պահանջում էր ոչ թե այդ ամենի պատասխանատու վարչապետի, այլ, ասենք, արտաքին գործերի կամ կրթության նախարարի հրաժարականները։ «Հեղափոխության ռահվիրաներն» իրար հեռվից են տեսնում և զգում։

«Виртуозы революций»
Как известно, Раффи Ованнисян объявил голодовку, потребовав от Сержа Саргсяна посты и возможность совместного с РПА участия во внеочередных парламентских выборах.
Члены команды Раффи, в свою очередь, заявляли и продолжают заявлять, что главной целью революции «Приветствий» является поддержка «здравомыслящего» крыла власти.
Примечательно то, что Раффи революционер Ованнисян и его не менее революционные друзья боролись на площадях не с «пионером освободительной борьбы», а с ППА, однако при встрече с Гагиком Царукяном «праводержец» предложил совместное участие во внеочередных парламентских выборах, выразив готовность уступить возглавление списка лидером ППА.
Фактически, при встрече с Сержем Саргсяном Раффи предложил совместный формат РПА и «Наследия», а при встрече с Гагиком Царукяном – ППА и «Наследия». Параллельно этому он вел переговоры относительно совместного списка с АРФ «Дашнакцутюн». А это означает, что Раффи вел тройную или даже четверную игру, пытаясь, подобно Шуре Балаганову, предстать в роли «сына лейтенанта Шмидта».
Если ко всему этому добавить и то, что «праводержец» пообещал собравшимся на площади Свободы допустить инаугурацию Сержа только через свой труп, то станет ясно, что категория «революция» у нас подверглась серьезной революции.
«Революционность» Раффи была беспрецедентной. Ему удалось за два месяца распылить объявленные Центризбиркомом полмиллиона голосов, а также провести революцию в жульническом деле.
Раффи настолько обесценил своими шагами понятия «оппозиция» и «революция», что революционным стал даже Тигран Саркисян. Однако, если Раффи хотел добиться поста посредством приветствий и заискиваний, то Тигран уже давно добился этого, и сейчас хочет осуществить революцию в мышлении.
Кстати, премьер уже успел продемонстрировать, как нужно осуществить эту самую революцию. Он назначил министром экономики того, с кем на протяжении многих лет заключал сомнительные сделки с привлечением средств госбюджета. Кстати, сделки, содержащие серьезные «откатные» риски.
Это и в самом деле новый и революционный подход к «откатоориентированным» отраслям экономики. Именно такой и представляется революция «в мышлении», о которой говорил Тигран во время представления в НС «новой» программы правительства. Лишь «революционер» способен назначить своего бизнес-партнера министром экономики, а лучшего компаньона – министром финансов.
Итак, в Армении сейчас есть два «революционера» – Раффи и Тигран. Именно в этом и кроется причина того, что эти двое питают друг к другу большую симпатию и что во время митингов Раффи говорил об эмиграции и уровне бедности, но требовал отставки не ответственного за это премьера, а, скажем, главы МИД или министра образования. «Виртуозы революции» видят друг друга издалека.