Կարկուտից տուժած 46 համայնքների բնակիչները հողահարկ չեն վճարի
Արեկ ԱԺ–կառավարություն հարցուպատասխանից հետո վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը մեկնել է Արմավիրի մարզ։ Նրան ուղեկցել են փոխվարչապետ, տարածքային կառավարման նախարար Արմեն Գևորգյանը, գյուղատնտեսության, աշխատանքի և սոցիալական հարցերի նախարարները, Կենտրոնական բանկի նախագահը։
Տ. Սարգսյանը գյուղատնտեսության նախարարին հանձնարարել է գյուղացիներին ապահովել անհրաժեշտ սերմերով:
Որոշվել է նաև.
1. Կարկուտից տուժած 46 համայնքների բնակիչները հողահարկ չեն վճարի, իսկ մասնակի տուժած համայնքների դեպքում՝ հողահարկի 50 տոկոսը կվճարի պետությունը։
2. Նույն սկզբունքը կգործի նաև ջրի վարձավճարի դեպքում։
3. Գյուղացիներին տրամադրվելու է սերմացու, պարարտանյութ և դիզվառելիք։
4. Յուրաքանդյուր գյուղացու նկատմամբ ցուցաբերվելու է անհատական մոտեցում։ Վարկեր վերցրած գյուղացիների վարկերի և դրանց տոկոսադրույքների մարումն ըստ անհրաժեշտության և իրավիճակի սառեցվելու է որոշակի ժամկետով:
5. Գյուղացիների դոլարային վարկերը կփոխարինվեն դրամայինի՝ պետության սուբսիդավորմամբ։
6. Վարչապետի հանձնարարականով մարզի բոլոր գյուղերում կտեղադրվեն հակակարկտային կայաններ և դրանք կղեկավարվեն մեկ կենտրոնից:
7. Վարչապետի հանձնարարականով սոցիալական հատկապես սուր խնդիրներ ունեցող գյուղացիներին կտրվի դրամական միանվագ օգնություն։

Жителей 46 пострадавших от града общин освободят от налога на землю
Накануне после заседания парламента премьер-министр РА Тигран Саркисян отбыл в Армавирский марз. Его сопровождали вице-премьер, министр территориального управления Армен Геворгян, министры сельского хозяйства, труда и по социальным вопросам, а также председатель Центробанка РА.
Тигран Саркисян распорядился министру с/х обеспечить сельчан необходимыми семенами для проведения посевной.
Было также принято решение, что:
1. жители 46 пострадавших от града общин временно будут освобождены от выплаты налога на землю, а 50% налога в частично пострадавших общинах выплатит государство,
2. тот же принцип будет действовать в отношении платы за оросительную воду,
3. сельчанам будут предоставлены семена, удобрения и дизельное топливо,
4. к каждому из крестьян будет проявлен индивидуальный подход, а сельскохозяйственные кредиты и погашение процентов по ним, по мере необходимости, будут заморожены,
5. долларовые кредиты сельчан будут переведены в драмы, и это будет просубсидировано государством,
6. во всех селах Армавирского марза будут установлены противоградные станции, управляемые из единого центра,