ՀԱՊԿ ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստում ԼՂ հակամարտության վերաբերյալ հայտարարություն է ընդունվել
Մայիսի 27-ին Ղրղզստանի մայրաքաղաքում կայացավ ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին գործերի նախարարների խորհրդի հերթական նիստը, որին մասնակցեց ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը։
ԱԳ նախարարների խորհրդի նիստի ընթացքում քննարկվեցին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության շրջանակներում արտաքին քաղաքականության համադրման սերտացման և այդ բնագավառում մեխանիզմների կատարելագործման հարցերը։
ՀԱՊԿ անդամ պետությունների արտաքին քաղաքական գերատեսչությունների ղեկավարներն անդրադարձան և հավանության արժանացրեցին արդի միջազգային հարցերի վերաբերյալ ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի նախարարների հայտարարության նախագիծը, որով ևս մեկ անգամ պետությունները վերահաստատեցին անդամ պետությունների մոտեցումները միջազգային և տարածաշրջանային օրակարգում առկա հարցերի նկատմամբ։ Հայտարարությունը անդրադառնում է նաև ղարաբաղյան հիմնախնդրի խաղաղ կարգավորմանը։ Այս առումով մասնավորապես նշված է.
«ՀԱՊԿ անդամ երկրները վերահաստատելով Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի բացառապես խաղաղ կարգավորման անհրաժեշտությունը՝ ընդգծում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահների միջնորդությամբ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորման հիմնարար սկզբունքների շուրջ աշխատանքների արագ ավարտման կարևորությունը` միջազգային իրավունքի սկզբունքների և նորմերի, ՄԱԿ-ի կանոնադրության, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի հիմնադրույթների հիման վրա, որոնք, մասնավորապես, վերաբերում են ուժի կամ ուժի սպառնալիքի չկիրառմանը, տարածքային ամբողջականությանն ու ժողովուրդների ինքնորոշմանը»:
Այնուհետև Հայաստանի ԱԳ նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը, պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը և ԱԱԽ քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը մասնակցեցին Հավաքական անվտանգության պայմանագրի կազմակերպության արտգործնախարարների խորհրդի, պաշտպանության նախարարների խորհրդի և անվտանգության խորհրդների քարտուղարների կոմիտեի համատեղ նիստին, որին քննարկվեցին կազմակերպության անդամ երկրների անվտանգության սպառնալիքներին հակազդելու մեխանիզմների կատարելագործման հարցերը։
ՀԱՊԿ անդամ երկրների արտաքին գործերի և պաշտպանության նախարարները, անվտանգության խորհրդների քարտուղարները ստորագրեցին ՀԱՊԿ խաղաղապահ ուժերի պատրաստման և խաղաղապահ առաքելությունների իրականացման մասին որոշումը, 2013թ. երկրորդ կեսին և 2014թ. առաջին կեսին արտաքին քաղաքականության, անվտանգության և պաշտպանության հարցերով ՀԱՊԿ շրջանակներում խորհրդակցությունների ծրագիրը, համաձայնեցրեցին կազմակերպության կանոնադրական մարմինների հաջորդ նիստերի վայրն ու ժամկետները:

Делегация Армении приняла участие в заседаниях исполнительных органов ОДКБ
Глава МИД Армении Эдвард Налбандян принял участие в очередном заседании совета министров иностранных дел стран ОДКБ, которое прошло 27 мая в Бишкеке, сообщает пресс-служба внешнеполитического ведомства РА.
В рамках заседания обсуждались вопросы сближения позиций по внешней политики и механизмы усовершенствования этой сферы. Главы МИД стран ОДКБ обсудили и одобрили проект заявления министров иностранных дел ОДКБ, в котором государства в очередной раз подтвердили позиции стран-членов по ряду вопросов региональной и международной повестки. Заявление касается также мирного урегулирования Карабахского конфликта. По этому поводу, в частности, говорится:
«Страны-члены ОДКБ, вновь подтверждая необходимость исключительно мирного решения конфликта, подчеркивают важность быстрого завершения работ вокруг базовых принципов урегулирования, на основании принципов и норм международного права, устава ООН и Хельсинкского заключительного акта, которые в частности относятся к отказу от употребления силы или угроз ее употребления, территориальной целостности и праву народов на самоопределение».
После этого глава МИД Эдвард Налбандян, министр обороны Сейран Оганян и секретарь Совбеза Армении Артур Багдасарян приняли участие в совместном заседании министров иностранных дел, министров обороны и секретарей СБ стран-членов ОДКБ, в ходе которого обсуждались вопросы усовершенствования механизмов противостояния угрозам нацбезопасности.
По итогам заседания было подписано решение о подготовке миротворческих сил ОДКБ и реализации миротворческих миссий, согласованны программа консультаций в рамках ОДКБ по вопросам внешней политики, безопасности и обороны на вторую половину 2013 и первую половину 2014 гг., а также место и срок проведения заседаний уставных органов ОДКБ.