Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը կհանդիպի Ռուսաստանի նախագահի հետ
Մեծ Բրիտանիայի վարչապետը հայտնել է, որ հունիսի 16-ին մտադիր է Լոնդոնում հանդիպել Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ: Երկու երկրների առաջնորդների քննարկման հիմնական հարցը կլինի Սիրիայում տիրող իրավիճակը:
«Մենք պետք է G8-ը օգտագործենք, որպեսզի կարողանանք սիրիական հակամարտության բոլոր կողմերի վրա ճնշում գործադրել և խաղաղության համաժողով ու գործընթաց անցկացնել, Սիրիայում ժամանակավոր կառավարություն ձևավորել»,-հայտարարել է Դեյվիդ Քեմերոնը Համայքների պալատում ելույթ ունենալիս:
«Ութնյակի» հերթական գագաթնաժողովը՝ Մեծ Բրիտանիայի նախագահությամբ, հունիսի 17-18-ը անց կկացվի Հյուսիսային Իռլանդիայի Էնիսքիլեն քաղաքում:

Путин и Кэмерон обсудят ситуацию в Сирии
Премьер-министр Великобритании сообщил, что 16 июня собирается провести в Лондоне встречу с президентом России Владимиром Путиным в ходе саммита G8. Основной темой переговоров между лидерами двух стран станет ситуация в Сирии.
«Мы должны использовать G8, чтобы попытаться оказать давление на все стороны сирийского конфликта ради проведения мирной конференции, мирного процесса и создания переходного правительства в Сирии», — сказал Дэвид Кэмерон в ходе выступления в Палате общин.
Отметим, что очередной саммит лидеров G8 пройдет 17-18 июня в городе Эннискиллен в Северной Ирландии под председательством Великобритании.