Քննարկվել են Հայաստանի և Վրաստանի դատաիրավական համակարգերի հիմնախնդիրները
Վրաստանում Հայաստանի դեսպան Հովհաննես Մանուկյանն, այսօր՝ հունիսի 14-ին, հանդիպել է Վրաստանի գլխավոր դատախազ Արչիլ Կբիլաշվիլիի հետ:
Դեսպան Մանուկյանն, ի նկատի ունենալով իր առաջին պաշտոնական հանդիպումը գլխավոր դատախազ Կբիլաշվիլիի հետ, շնորհավորել է նրան դատաիրավական համակարգում ստանձնած հույժ պատասխանատու պաշտոնի կապակցությամբ եւ հույս հայտնել, որ երկու երկրների գործընկերային հարաբերությունները, այդ թվում նաեւ իրավապահ մարմինների համագործակցության ոլորտում հետայսու եւս կպահպանեն ձեւավորված բարձր մակարդակը: Արչիլ Կբիլաշվիլին շնորհակալություն է հայտնել բարեմաղթանքների համար եւ նշել, որ հայ-վրացական փոխադարձ համագործակցությունը դատաիրավական համակարգում երկկողմ հարաբերությունների կարեւոր ուղղություններից է:
Դեսպան Մանուկյանը եւ Վրաստանի գլխավոր դատախազը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր, այդ թվում նաեւ երկու երկրների դատաիրավական համակարգերի հիմնախնդիրները եւ այս ոլորտում իրականացվելիք բարեփոխումների առանձնահատկությունները:
Զրուցակիցները քննարկել են Վրաստանի իրավապահ մարմիններում Հայաստանի քաղաքացիների հետ կապված գործերի քննության ընթացքում նրանց իրավունքների պաշտպանության եւ լիարժեք իրականացման հնարավորության հարցերը: Քննարկվել են նաեւ ընթացիկ համագործակցության ձեւերն ու եղանակները` նպատակ ունենալով բարձրացնել դեսպանության գործունեության արդյունավետությունը ՀՀ քաղաքացիների իրավունքների պաշտպանության բնագավառում:
Դեսպան Մանուկյանը հաստատել է ՀՀ գլխավոր դատախազի` հուլիսի սկզբին ՀՀ դատախազության հոբելյանի առթիվ կայանալիք միջոցառումներին Վրաստանի գլխավոր դատախազի մասնակցության հրավերքը:
Արչիլ Կբիլաշվիլին պատրաստակամություն է հայտնել խորացնելու համագործակցությունը եւ ամրապնդելու արդեն իսկ գոյություն ունեցող կապերը ՀՀ դատախազության հետ:

Посол Армении и генпрокурор Грузии обсудили вопросы сотрудничества двух стран
14 июня посол Армении в Грузии Ованнес Манукян встретился с генпрокурором Грузии Арчилом Кбилашвили.
Посол Манукян выразил надежду на сохранение высокого уровня партнерских отношений между странами, в том числе в сфере сотрудничества правоохранительных органов. В свою очередь генпрокурор Арчил Кбилашвили отметил, что армяно-грузинское сотрудничество в судебно-правовой системе является одним из важных направлений двусторонних отношений.
Собеседники обсудили ряд вопросов, представляющих взаимный интерес, проблемы судебно-правовых систем двух стран и особенности реформ, проводимых в этой сфере.
Стороны обсудили вопросы возможности защиты и полноценной реализации прав граждан Армении в правоохранительных органах Грузии в ходе расследования дел, связанных с ними. Обсуждались также формы и методы текущего сотрудничества с целью повышения эффективности деятельности посольства в сфере защиты прав граждан Армении.
Посол Манукян подтвердил приглашение генпрокурора Армении своему грузинскому коллеге в начале июня принять участие в мероприятиях, посвященных юбилею прокуратуры Армении.
Арчил Кбилашвили выразил готовность углубить сотрудничество и укрепить существующие связи с генпрокуратурой Армении.