Արմեն Հարությունյան. «Համաներումը մեծ հաշվով լուծել է իր առջև դրված իրավական խնդիրը»
-Մենք տեսնում ենք, որ նախորդ բոլոր բանաձևերի դրույթները, ըստ այս բանաձևի, մնում են օրակարգում.  Հայաստանն էլ մնում է մոնիթորինգի տակ,- խոսելովՀայաստանի վերաբերյալ ԵԽԽՎ-ի վերջին նստաշրջանում ընդունված 1677 բանաձևի մասին՝  ասել է  ՀՀ մարդու իրավունքերի պաշտպան Արմեն Հարությունյանը։
Նա նշել է, որ  բանաձևով ողջունվել է համաներումը, սակայն արձանագրվել է նաև, որ դա չի տարածվել բոլորի վրա: Նրա խոսքերով՝ բանաձևի 5.1 կետով ԵԽԽՎ-ն իշխանություններին կոչ է արել, մինչև  դատական գործերի քննության նշանակումը, մարտի 1-ի գործով հետախուզման մեջ գտնվողների ներկայանալու դեպքում  նրանց ազատության մեջ թողնել:
-Դա նշանակում է, որ Նիկոլ Փաշինյանի և հետախուզման մեջ գտնվողների նկատմամբ, եթե նույնիսկ երկամսյա կալանք է կիրառվել, ուրեմն դա ուղղակիորեն հակասում է բանաձևի այս կետին,- ասել է  Արմեն Հարությունյանը։
Մարդու իրավունքների պաշտպանը նշել է նաև, որ համաներումը մեծ հաշվով լուծել է իր առջև դրված իրավական խնդիրը՝ չնայած ինքը կցանականար, որ ազատ արձակվեին մարտի 1-ի գործով բոլոր ձերբակալվածները։
- Համաներումը և՛ քաղաքական, և՛ իրավական որոշում էր, իսկ ինձ համար՝ որպես Մարդու իրավունքների պաշտպան, իրավական էր,- ասել է նա։

Армен Арутюнян: «Амнистия по большому счету решила поставленную перед собой правовую задачу»
«Мы видим, что положения всех прежних резолюций, согласно этой резолюции, остаются в повестке дня, а Армении остается под мониторингом», - сказал защитник прав человека Армен Арутюнян.
Он отметил, что в резолюции приветствовалась амнистия, однако было зафиксировано также, что она не была распространена на всех. По его словам, в пункте 5.1 резолюции ПАСЕ призвала власти Армении до назначения рассмотрения судебных дел оставить на свободе лиц, находящихся в розыске по делу 1 марта.
«Это означает, что в отношении Никола Пашиняна и находящихся в розыске лиц, если даже и был применен двухмесячный арест, значит, это просто противоречит этому положению резолюции», - сказал Арутюнян.
Омбудсмен отметил также, что по большому счету амнистия решила поставленную перед собой правовую проблему, хотя он хотел бы, чтобы были выпущены на свободу все арестованные по делу 1 марта лица.
«Амнистия было как политическое, так и правовое решение, а для меня как омбудсмена -  правовое», -  сказал он.